Powstający serial „Drogi wolności” ma być najdroższą produkcją w historii Telewizji Polskiej. Zgodnie ze słowami Jacka Kurskiego, koszt jednego odcinka ma przekroczyć milion złotych.

Produkcja powstaje z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezes TVP Jacek Kurski w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl ujawnił, że koszt jednego odcinka szacuje się na ponad milion złotych. Niektórzy przypuszczają jednak, że może on być nawet dwa razy większy.

„Jeden odcinek kosztuje powyżej miliona, ale te pieniądze widać na planie i będzie je widać w serialu. Dobre kino nie może być tanie.”

Mówił Jacek Kurski w rozmowie z wirtualnemedia.pl. Smoka, w polskiej ekranizacji wiedźmina (choć nie kosztował miliona) także było widać, a co więcej zyskał on nawet pewnego rodzaju popularność. Za produkcję trzymam kciuki, jednak szczerze powiedziawszy jakoś w nią nie wierzę.

Intrygująco zapowiada się natomiast sama premiera. Serial ma się ukazać jesienią 2018 roku czyli mniej więcej wtedy, kiedy pojawi się produkcja Agnieszki Holland zatytułowana „1983”. Ciekawe, jaki budżet ma pierwszy polskojęzyczny serial od Netflixa, który przecież znany jest z hojności, jeśli chodzi o produkcje oryginalne i jak obie produkcje wyjdą w wszelkiego rodzaju porównaniach – śmiało możemy założyć, że takowe się pojawią. 

W trzynastu odcinkach, które mają składać się na „Drogi wolności” poznamy losy krakowskiej rodziny Biernackich. Historię trzech młodych sióstr: Maryni (Paulina Gałązka), Aliny (Katarzyna Zawadzka) i Lali (Julia Rosnowska), które zakładają w Krakowie tygodnik „Iskra”.

Chciałbym, żeby TVP stworzyło serial dla każdego, który po prostu byłby dobrym widowiskiem, a nie reklamą polityczną czy trzynastoodcinkowym uwielbieniem dla Polski. Wierzę, że mamy możliwości, żeby robić dobre widowiska zarówno kinowe jak i telewizyjne i, że wcale zagraniczne korporacje nie muszą nam w tym pomagać (choć może się mylę).

TVP oprócz „Dróg wolności” ma w planach także kilka innych produkcji. Serial „Młody Piłsudski”, produkcja ma się rozpocząć w 2019 roku, doczeka się pilotażowego odcinka, który zostanie wyemitowany w rocznicę stulecia odzyskania polskiej niepodległości.

Inne obrazy, które są w przygotowaniu to: „Dom pod dwoma orłami” opowieść o ludziach przesiedlonych z kresów podczas  II wojny światowej oraz „Ludzie i bogowie” – historia oddziału likwidatorów kierownictwa Armii Krajowej. Cóż, z czystym sumieniem można rzec, że dla każdego znajdzie się coś ciekawego.


Autor: Patryk Wolny