Zawody z cyklu Formuły Student rozegrały się na czeskim torze Most. Ekipa PWR Racing, pomimo nieukończenia najważniejszej konkurencji, zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. To drugi najlepszy wynik w historii startów wrocławskich studentów w tych zawodach.

Formuła Student to międzynarodowe zawody inżynierskie. Studenckie zespoły z całego świata muszą zaprojektować bolid, zbudować go i osiągnąć nim jak najlepsze wyniki na torze oraz przedstawić koncepcję biznesową swojego pojazdu.

Do rywalizacji na czeskim torze Most przystąpiły 42 zespoły w dwóch kategoriach: silników spalinowych i elektrycznych. Zawody rozpoczęły się od konkurencji statycznych, w których bolid RT09 studentów Politechniki zajął 6. miejsce w Cost Report oraz 7. miejsce w Engineering Design. Jednak najlepiej w pierwszym dniu zmagań, PWR Racing wypadł w prezentacji biznesowej. Wrocławska ekipa wywalczyła w niej trzecią pozycję.

Po konkurencjach statycznych przyszedł czas na konkurencje dynamiczne. Drużyny rywalizowały w Acceleration, czyli teście przyspieszenia na dystansie 75 metrów, w którym wynik 3,85 s (uzyskany w ostatniej z czterech prób) dał PWR Racing Team zwycięstwo. W Skidpadzie, czyli jeździe na czas po torze w kształcie „ósemki”, bolid wrocławskich studentów zajął szóste miejsce. W Autocrossie, który polega na jak najszybszym pokonaniu jednego okrążenia toru w jak najkrótszym czasie, zespół uplasował się na piątej lokacie.

Dwie ostatnie konkurencje: Endurance (wyścig główny) i Efficiency (ocena wydajność pojazdu) miały zadecydować o zwycięstwie w całych zawodach. Niestety podczas wyścigu, w bolidzie studentów Politechniki, uszkodzeniu uległ tylny wahacz, co uniemożliwiło ukończenie przejazdu i tym samym zdobycie jakichkolwiek punktów do klasyfikacji zawodów.

Jednak szczęście uśmiechnęło się do wrocławskich studentów.
Gdy do końca konkurencji pozostawały przejazdy już tylko trzech bolidów, nad torem przeszła potężna ulewa, powodując zalanie całego toru. Jury podjęło decyzję o anulowaniu wyników za wyścig główny i odwołaniu ostatniej konkurencji (oceny wydajnościowej).
Po podliczeniu punktów, które zespoły uzyskały za dotychczas rozegrane konkurencje, okazało się, że PWr Racing Team zajął drugie miejsce.

Zespół PWR Racing Team to pierwsza polska drużyna, która zaczęła rywalizować w zawodach Formuła Student. Studenci Politechniki Wrocławskiej zadebiutowali w 2009 roku na wyścigach w Wielkiej Brytanii, prezentując wirtualny model bolidu. Od 2010 roku regularnie budują pojazdy i startują nimi na torach w Europie i USA. Najlepszy wynik uzyskali w ubiegłym roku, zwyciężając zawody we Włoszech.

Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Politechnika Wrocławska