Kadencja Rafała Dutkiewicza powoli dobiega końca. W czasie 16 lat jego rządów, w mieście wiele się zmieniło. Dutkiewicz, wspólnie ze swoimi radnymi, podsumował swoją prezydenturę i przedstawił 18 najważniejszych dokonań.

Wśród wymienionych osiągnięć pojawiła się budowa i modernizacja obwodnic, dróg i mostów, m.in. ul. Grabiszyńskiej czy Al. Śląska z węzłem przy przystankach Stadion oraz rozbudowanie portu lotniczego i zwiększenie liczby połączeń. Zakupiono także 124 nowe tramwaje i 220 nowych autobusów, powstała trasa tramwajowa na Gaj i Kozanów. Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce rozpisało przetarg na wypożyczalnię rowerów oraz uruchomiło system car-sharing, posługujący się wyłącznie samochodami elektrycznymi.

Za czasów prezydentury Rafała Dutkiewicza wybudowano we Wrocławiu m.in. Narodowe Forum Muzyki, Stadion Miejski, Hydropolis i Afrykarium, które jest największą w Polsce biletowaną atrakcją, jeśli chodzi o ilość osób odwiedzających. Kompleksowo przebudowano Promenadę Staromiejską i skwer Kopernika, zrewitalizowano Wyspę Słodową, Bielarską, Piaskową i Daliową, a także powstały nowe bulwary: Xawerego Dunikowskiego,  Marii i Lecha Kaczyńskich oraz ks. Zienkiewicza.

Do osiągnięć zaliczono również skanalizowanie Wrocławia – długość systemu wodno-kanalizacyjnego zwiększyła się o prawie 460 km. Zrewitalizowano także 648 kamienic, przeprowadzono prace remontowe w budynkach gminnych i wspólnot mieszkaniowych oraz powstało ponad 4500 nowych mieszkań. Według danych Europejskiej Agencji Statystycznej, na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu zanotowano najwyższy wzrost stopy zatrudnienia w Unii Europejskiej w latach 2006-2012 (12,5%). Zmniejszył się również poziom zadłużenia.

Wśród osiągnięć szesnastoletniej prezydentury Dutkiewicza wymieniono również poprawę jakości powietrza. Według danych, na przestrzeni kilku lat zanotowano dwukrotnie mniej dni z przekroczeniami norm, a wysokość stężeń zmniejszyła się także dwukrotnie.

Od 2002 roku wybudowano 4 Zespoły Szkolno-Przedszkolne, 20 przedszkoli oraz 2 żłobki, a wiele placówek oświatowych zostało przebudowanych.
Ulepszono także politykę senioralną oraz wsparcie dla dla osób z niepełnosprawnościami, poprzez stworzenie m.in. Wrocławskiego Centrum Seniora czy kampanie informacyjno-edukacyjne.

Dutkiewicz podkreślił, że najbardziej dumny jest z tego, że we Wrocławiu od 2002 roku umieralność noworodków spadła dwukrotnie.

– Jestem bardzo dumny z tego, że nam się udało zmniejszyć umieralność noworodków. Po pierwsze fakt, że dużo dzieci umierało, był strasznie przejmujący. A po drugie, był to projekt, który nauczył mnie, że sposobem zorganizowania można osiągnąć bardzo wiele. Jak byłem młodszy, na początku XXI wieku, myślałbym, że aby zmniejszyć umieralność to trzeba wybudować szpital. A okazało się, że trzeba było stworzyć kilka etatów specjalistycznych na cały Wrocław, poprawić komunikację pomiędzy istniejącymi szpitalami i uruchomić kilka szkół rodzenia. I tych kilka prostych ruchów organizacyjnych dało takie znakomite efekty – mówił Rafał Dutkiewicz.

We Wrocławiu na przestrzeni lat zorganizowano także sportowe imprezy, takie jak The World Games czy Euro 2012. Miasto w 2016 roku było również Europejską Stolicą Kultury oraz Światową Stolicą Książki.

– Bardzo jestem szczęśliwy, że byliśmy Europejską Stolicą Kultury. Uważam, że w sensie energetycznym, takim największym impulsem społecznym we Wrocławiu był rok 2016. Wrocław „odbił się” od tego roku. Teraz jak jestem w miejscach, w których dyskutuje się o stolicach kultury, takim przywoływanym przykładem jest właśnie Wrocław – zaznaczał prezydent miasta.

Jednak kadencja Rafała Dutkiewicza to nie same sukcesy. Pytany, czego nie udało się zrobić, mówił, że wiele rzeczy chciał zrobić szybciej.

Zawsze mnie irytowało, jak przedłużały się pewne kwestie. Sadziłem, że nieco szybciej nam pójdzie z Aleją Wielkiej Wyspy. Miałem nadzieję, że na Bulwarze Słonecznym ścieżka edukacyjno-artystyczna, opowiadająca o tym, kiedy i w jakich krajach prawa wyborcze otrzymywały kobiety, powstanie w listopadzie. Jednak stanie się to dopiero na wiosnę.  Przegraliśmy starania o Expo, ale dzięki temu, że się staraliśmy, nauczyliśmy się jak to robić i wygraliśmy potem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – mówił Rafał Dutkiewicz. – Pewnie takich rzeczy było dużo, ale w zdecydowanej większości jednak domykaliśmy projekty.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch