Żaden teatr nie wystawił jeszcze Dziadów w całości, bez skreśleń, tak, żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Adam Mickiewicz. Stanie się to po raz pierwszy w Teatrze Polskim we Wrocławiu – Dziady w reżyserii Michała Zadary zabrzmią w całej pełni. Projekt został podzielony na trzy odsłony: 15 lutego 2014 roku zobaczyliśmy część I, część II, część IV i wiersz Upiór, już 10 kwietnia 2015 roku zobaczymy część III.

W 2016 roku – po raz pierwszy w historii polskiego teatru będzie można zobaczyć całość arcydramatu Mickiewicza na scenie.

W drugiej odsłonie tego projektu, czyli Dziadów część III, w roli Konrada wystąpi Bartosz Porczyk, a Księdza Piotra – Mariusz Kiljan. Na scenie niemal cały, wielopokoleniowy zespół Teatru Polskiego. Muzykę komponują Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, a w scenie Balu u Senatora – Jan Duszyński. Na potrzeby spektaklu w teatralnych pracowniach krawieckich powstaje ponad sto kostiumów z epoki, w tym mundury urzędnicze, wojskowe i suknie wieczorowe. We wszystkich scenach Dziadów części III zostaną wykorzystane specjalnie zaprojektowane przez Roberta Rumasa realistyczne, iluzje horyzonty sceniczne, malowane tradycyjną techniką na płótnie.  Aktorzy podczas spektaklu zatańczą prawdziwego menueta, zgodnie z praktyką epoki.

Reżyser Michał Zadara podkreśla, że najważniejszym elementem tego spektaklu jest tekst. – Tekst i to, co z niego wynika, są nadrzędne w naszej pracy. Nie chodzi o moje pomysły, nie chodzi o tradycyjne interpretowanie Dziadów, nie chodzi o to, co Mickiewicz pisał o Dziadach – chodzi o tekst. Tekst ma zawsze rację i jest ostatecznym autorytetem.  Często zapominamy, że obszerne fragmenty tego utworu są napisane po francusku – i jest to jeden z uroków tego dzieła. Mickiewicz po latach emigracji jest tu już poetą europejskim, a jego postacie kosmopolitami. Utwór będzie grany oczywiście w oryginale, zgodnie z zapisem autora, czyli po polsku i francusku, jak i w innych językach.

Autor | Justyna Miśkowiec
Zdjęcia | Justyna Miśkowiec

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNIE PRZEGAP #25
Następny artykułDzielnice Wrocławia 25/2015
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.