Już 21 września rusza czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci – „Dziecinada”. W ciągu pięciu dni można będzie zobaczyć ponad setkę artystów z Polski i Zagranicy. 

Festiwal Teatrów dla Dzieci w tym roku otrzymał nazwę „Dziecinada”. Jak przekonują organizatorzy to jedyne tak rozbudowane artystycznie wydarzenie skierowane do najmłodszych. 
– Od czterech lat mamy taka ideę, żeby wszystkie dzieci mogły pójść do teatru. Po pierwsze bilety są bardzo tanie, ale nie za tanie, jednak są też widowiska darmowe. Mamy również  ideę wychodzenia z teatrem ulicznym w miejsca, do których teatr na co dzień nie dociera. Czyli nie główne miejsca miasta, nie Rynek.  Po prostu jedziemy z tym teatrem, do dzieci, które nigdy by do niego same nie przyszły – mówi Wiktoria Wiktorczyk, producentka festiwalu.
„Dziecinada” zaprezentuje spektakle lalkowe, ruchowe, muzyczne, spektakle teatru formy oraz improwizacji. Wrocław będzie gościł teatry m.in. z Kuby (Teatr El Mirón Cubano), Holandii (Wervelwind Ensamble, DeStilte), Austrii (Karin Schäfer Figuren Theater), oraz Polski (Teatr Animacji z Poznania, Teatr Lalki i Aktora z Łomży, Teatr Atofri, Klinika Lalek, Teatr Ocelot). Spektakle będą grane się na scenach Biura Festiwalowego IMPART 2016, w Barbarze – Infopunkcie ESK a także w otwartych przestrzeniach miasta.
Inauguracją festiwalu będzie widowisko Cyrk Bez Przemocy, gdzie rolę zwierząt zagrają lalki naturalnych rozmiarów i duże nadmarionety. Grupę najmłodszych odbiorców organizatorzy zapraszają na warsztaty teatralno-scenograficzne, których zwieńczeniem będzie wspólny pokaz. W dniach festiwalu będą trwały będą także Targi Dobry Design ukierunkowane na potrzeby dzieci.
Część wydarzeń, w tym spektakl inaugurujący Festiwal, jest bezpłatna. Wstęp na pozostałe, kosztuje jedynie 10 złotych. Bilety dostępne będą w kasach Impartu, na stronie oraz w punktach sprzedaży w Empiku, Media Markcie oraz Saturnie.

Autor | Sabina Misakiewicz

  • Zdjęcie | Sabina Misakiewicz