Autorka kryminałów, śpiewająca aktorka, artystka tworząca szklane dzieła sztuki, dziennikarka oraz dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu – to osoby, które wezmą udział w najbliższym Dniu Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wyjątkowi goście w sobotę, 26 kwietnia od godz. 12 będą opowiadać o wybranych przez sobie dziełach sztuki, pomagać w ich interpretacji, ale zwiedzający spodziewać się mogą również dodatkowych atrakcji.

– Chcemy pomóc wrocławianom inaczej spojrzeć na sztukę. Żeby mogli przyjść, zatrzymać się przy jednym obrazie i o nim posłuchać i pomyśleć – mówi Anna Kowalów, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Spotkanie zapowiada się niezwykle pasjonująco, a jednym z gości będzie Justyna Antoniak, aktorka Teatru Muzycznego Capitol, która jak się okazuje jest absolwentką historii sztuki. W prezentacji „Żebrzących dzieci” Arthura Wasnera będzie wspomagał ją kompozytor Piotr Dziubek, który zagra na akordeonie. Atrakcji zapowiada się zresztą o wiele więcej. Warto więc część soboty przeznaczyć na odwiedzenie muzeum.

PROGRAM

godz. 12.00-13.00

1.
Ołtarz Świętej Trójcy, 1604-1605 (z kościoła Św. Trójcy w Żórawinie)
Wystawa „Sztuka śląska XVI-XIX w.” – 1. piętro, sala 3

dr hab. Piotr Oszczanowski – dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, historyk sztuki specjalizujący się w sztuce renesansowej, manierystycznej i wczesnobarokowej.

2.
Adelbert Woelfl, Kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, 1867
Wystawa „Sztuka śląska XVI-XIX w.” – 1. piętro, sala 10

Nadia Szagdaj – autorka kryminałów retro rozgrywających się w dawnym Wrocławiu („Sprawa Pechowca”, „Zniknięcie Klary”). Ich bohaterką jest młoda prywatna detektyw Klara Schulz, która jest również utalentowaną rysowniczką. Nadia Szagdaj jest wykształconym muzykiem, gra na wiolonczeli i fortepianie, wykonuje zawód śpiewaczki operowej.

nadia szagdaj

3.
Arthur Wasner, Żebrzące dzieci, 1911
Wystawa „Sztuka europejska XV-XX w. (2. piętro, korytarz)

Justyna Antoniak – aktorka Teatru Muzycznego Capitol, odtwórczyni m.in. roli Małgorzaty w spektaklu „Mistrz i Małgorzata”, można ją oglądać także w przedstawieniach „Kocham cię. Ja ciebie też nie”, „Ścigając zło”, „Frankenstein”. Ukończyła historię sztuki.

justyna antoniak

4.
Małgorzata Dajewska, Rzeźba I i II (1985), Szklany obiekt o śmierci (2004) i Szklany obiekt o życiu (2006)
Wystawa: Polska sztuka współczesna, 3. piętro, sala 1

Prof. Małgorzata Dajewska – artystka, wykłada na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Watykańskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie i w Poznaniu. Artystka opowie o swoich rzeźbach znajdujących się w zbiorach Muzeum.

5.
Eugeniusz Geppert, Dżokej, 1966 i Błękitny obraz, 1967
Wystawa: Polska sztuka współczesna, 3. piętro, sala

Magda Podsiadły – wieloletnia dziennikarka Gazety Wyborczej, fotografka, podróżniczka; jej rodzice byli zaprzyjaźnieni z Eugeniuszem Geppertem i jego żoną. Podczas DWS podzieli się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa związanymi z osobą profesora.

magda podsiadly

*

Godz. 13.10
Po godzinnym spotkaniu na wystawach stałych zapraszamy wszystkich uczestników na spotkanie w sali 116.

DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI obchodzony jest na całym świecie w ostatnią sobotę kwietnia. Badania mówią, że przeciętny widz poświęca na oglądanie jednego dzieła sztuki około 8 sekund, że zamiast skupić się na wybranych obrazach czy wystawach, w krótkim czasie stara się zobaczyć wszystko, co wystawione jest w muzeum. Celem organizatorów jest zachęcenie zwiedzających do powolnego i wnikliwego oglądania wybranych dzieł, a także pokazanie im, że mimo braku specjalistycznego wykształcenia, mogą oni odbierać sztukę świadomie i czerpać przyjemność z jej oglądania. Podczas Dnia Wolnej Sztuki zwiedzający oglądają pięć wybranych obiektów w ciągu godziny, w interpretacji pomagają wolontariusze lub specjalnie zaproszeni goście.

MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU
pl. Powstańców Warszawy 5

Autor | AK, DEG
Zdjęcia |arch. Muzeum Narodowego we Wrocławiu