27 marca swoją premierę miał teledysk do utworu „Odnajdziemy się” zespołu Girls on Fire. Wokalistki startowały z angielską wersją tej piosenki, „Break the Walls”, do 63. edycji Eurowizji wpisując się w jej tegoroczne motto i jak zapowiadają – zamierzają dalej krzewić swoje przesłanie. Reżyserem teledysku jest Pascal Pawliszewski.

Girls on Fire nie odpuszczają. Ich grafik zajmuje sporo koncertów, jednak znajdują też czas by wciąż tworzyć. Trzy wspaniałe wrocławianki Marta Dzwonkowska, Joanna Cholewa i Monika Wiśniowska-Basel wzięły udział w eliminacjach do Eurowizji. Najnowszy teledysk to efekt wspólnej pracy zespołu artystów związanych z branżą muzyczną.

– Kiedy dowiedziałyśmy się, że hasłem przewodnim Eurowizji będzie „All aboard”, czyli „Wszyscy na pokład”, postanowiłyśmy z pomocą Kamila Barańskiego, pianisty Maryli Rodowicz napisać utwór „Break the Walls”/”Odnajdziemy się” i zgłosić go do konkursu. Teraz przyszła pora na teledysk, który ma wzmocnić przekaz. Ten utwór ma dla nas naprawdę duże znaczenie. Rażą nas podziały, które są widoczne prawie wszędzie, dlatego chcemy mieć swój choćby skromny wkład w próbę jednoczenia ludzi. Pokazania, że tak na dobrą sprawę więcej nas łączy niż dzieli – wyjaśnia Joanna Cholewa z Girls on Fire.

Proces tworzenia teledysku był sporym wyzwaniem. Industrialna hala w dniu nagrywania miała temperaturę zaledwie kilku stopni Celsjusza, a wokalistki przez kilka godzin nagrywały sceny wyłącznie w białych, delikatnych kostiumach i szpilkach.

– Poza zasięgiem kamery widziałyśmy tylko ekipę w kurtkach, czapkach, czekającą z termosami, aż zejdziemy z planu. Ale dałyśmy radę. Wszyscy daliśmy! To była ciężka praca wielu ludzi, aby osiągnąć zamierzony cel. Szczerze trzymamy kciuki za efekt finalny i za to, jak teledysk odbiorą widzowie – dodaje Monika Wiśniowska-Basel.

Pascal Pawliszewski jest reżyserem i producentem teledysku, który zrealiziwonao we Wrocławiu.  Udział w nim wzięły oczywiście dziewczyny „petardy” z Girls on Fire  a także  aktor Mateusz Łapka oraz wrocławscy tancerze. Pawliszewski  do tej pory współpracował z między innymi z Lady Pank czy Anią Wyszkoni. Stylizacje dziewczyn przygotował Robert Łosyk – stylista Sarsy oraz Michała Szpaka. Jak wyjaśnia reżyser, teledysk jest grą wielu różnych emocji.

– Historia opisana w teledysku jest tak naprawdę fuzją przeróżnych skrajnych emocji, które determinują przekaz zawarty w tekście utworu. Z takimi formami jest tak, jak z lustrem… Patrzymy w nie, a odbicie jest interpretowane przez nas samych i jest zależne od wielu czynników zewnętrznych, doświadczeń, chwili. To co dla jednego jest piękne, inny odbierze jako karykaturę. Jednym słowem, pozostawiamy widzowi do określenia czym lub kim jest bohater i co przeżywa. Polecam porzucić zawiłe analizy, a jedynie chłonąć. Wówczas jest szansa, że doznania artystyczne wpłyną na nas i poruszą wewnętrzną strunę zwaną emocjami – mówi Pascal Pawliszewski.

Dziewczyny z zespołu Girls on Fire kojarzone są przez bardzo różne środowiska. W trakcie Euro 2016 piosenki jak „Klątwa Portugalska” czy „Ale się działo” cieszyły się niezwykłą popularnością w internecie i mobilizowały kibiców do gorącego wspierania polskich piłkarzy. W podsumowaniu 2017 roku przez OKO.press zespół znalazł się w zacnym gronie kobiet, tuż obok Agnieszki Holland czy Marty Frej, które walczyły o społeczne prawa człowieka. Często występują też w trakcie imprez charytatywnych i sportowych zachęcając do pomagania innym. Z kolei ich utwory „Kto da więcej?” oraz „Siła kobiet” utrzymywały się przez wiele tygodni w pierwszej dziesiątce plebiscytu „Będzie głośno” Polskiego Radia.


Autorka: Sabina Misakiewicz
Zdjęcie: Krzysztof Wilma