Sztuka Tymoteusza Karpowicza Dziwny pasażer dzieje się w nocy we współczesnej Warszawie i opowiada o lękach – społecznych i indywidualnych – dwóch pokoleń Polaków.

Wiekowy Pasażer poszukuje cieni, których nie ma. Młody Szofer jest skazany na ich wysłuchanie. U Karpowicza w tej dziwnej podróży w okolicach świtu, kiedy, wedle Chińczyków jest najciemniej, wszystko jest schowane, utajone, z pogranicza bytu i niebytu. Jazda taksówką po wyciemnionym mieście staje się wiwisekcją i anatomią lęków rozpisanych na perfekcyjnie ułożoną psychodramę. Enigmatyczny Pasażer przerzuca swoje traumy na Szofera.

Sztuka jest metaforą społecznych uzależnień od pamięci, pokazuje jak łatwo manipuluje się tradycją, a na ogólnym planie – przeszłością. Dziwny pasażer pod płaszczykiem starych, wydawałoby się przebrzmiałych i niebyłych problemów, ukazuje widzowi mechanizm przerzucania, z pokolenia na pokolenie, traum, co w Polsce zbiera szczególnie bolesne społeczne żniwo.

Premiera Dziwnego pasażera Tymoteusza Karpowicza przygotowana jest w dziesiątą rocznicę śmierci autora, pięćdziesiąt jeden lat po prapremierze tego dramatu na naszej scenie w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Spektakl z 1964 roku miał swą telewizją wersję, jej pierwsza emisja miała miejsce 28 września 1966, zapis niestety nie zachował się.

realizatorzy:
reżyseria: Andrzej Ficowski
scenografia: Dariusz Orwat
muzyka: Jacek Modliński                                              
asystentka reżysera: Jolanta Solarz
inspicjentka, suflerka: Katarzyna Krajewit

obsada:
Pasażer – Edward Kalisz |Krzysztof Kuliński               
Szofer – Krzysztof Boczkowski
Studentka | Fotografka – Jolanta Solarz

głosy:
Ksiądz | Organista – Jerzy Senator
Policjant I – Michał Szwed
Policjant II – Maciej Tomaszewski
Dzieci – Janina Fiedor, Lena Fiedor, Dorota Łukowska, Ida Kwietniewska, Pola Sakuta, Antoni Pietkiewicz

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Miraże” [PREMIERA]
Następny artykułDzielnice Wrocławia 50/2015
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.