Kluby dostały pieniądze rozdzielone przez Ekstraklasę SA za sprzedaż praw telewizyjnych. W tym sezonie padła suma ponad 150 milionów złotych. Śląsk Wrocław otrzymał od spółki kwotę 8 210 527,50 zł.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 16,7 miliona złotych otrzyma Mistrz Polski, czyli Legia. To aż pół miliona złotych więcej niż przed rokiem. Ponad dwa miliony mniej należą się wicemistrzowi – Jagiellonii Białystok. Śląsk Wrocław dostanie 8 210 527,50 zł.

Jaki podział obowiązuje?

Ekstraklasa SA dzieli pieniądze dla klubów według określonej reguły, przyjętej przez zarząd w 2015 roku. Wynagrodzenie dla poszczególnych drużyn to suma pięciu składowych. Na całą kwotę składają się: stała kwota dzielona po równo między wszystkie kluby rywalizujące w danym sezonie w Ekstraklasie (w tym roku jest to 5 173 437,50 zł), miejsce zajęte w bieżącym sezonie oraz pozycja zajmowana w rankingu historycznych (brane pod uwagę są trzy ostatnie sezony), czwarta część sumy przeznaczona jest dla klubów, które zajmują pozycje uprawniające do gry w europejskich pucharach, a ostatnia część składowa to tzn. oplata solidarnościowa dla zespołów, które zajęły miejsca od 9 do 16 w tabeli końcowej wraz z zakończeniem sezonu.

Model podziału pieniędzy wypłacanych klubom przez Ekstraklasę SA

Sposób podziału pieniędzy motywuje do walki o wyższe miejsca w tabeli ligowej, ponieważ różnica między sąsiadującymi pozycjami wynosi około 200 tysięcy złotych. Co ciekawe w ciągu ostatnich pięciu lat kwota zysków z praw telewizyjnych wzrosła o 45 milionów złotych i ciągle powinna rosnąć.

Wynagrodzenie dla klubów rozdawane przez Ekstraklasę SA


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: mat. prasowe