Ślęza Wrocław ma nową koszykarkę. To Elina Dikeoulakou (d. Babkina), obwodowa zawodniczka z Łotwy z bogatym doświadczeniem wyniesionym m.in. z międzynarodowych rozgrywek reprezentacyjnych i klubowych. Jeśli uda się załatwić wszelkie formalności, to w nowych barwach zadebiutuje już w niedzielnym meczu przeciwko Ostrovii Ostrów Wlkp.

– Do zatrudnienia nowej zawodniczki zmusiła nas postawa zespołu prezentowana od początku tego roku. Nie graliśmy na miarę oczekiwań. Gdy pojawiała się możliwość zakontraktowania Eliny, to długo się nie zastanawiałem – mówi Arkadiusz Rusin, trener mistrzyń Polski. – Cieszę się, że dołączyła do nas zawodniczka z takim doświadczeniem. Wierzę, że wykorzysta je w najważniejszych meczach sezonu – dodaje Katarzyna Ziobro-Franczak, prezes zarządu Ślęzy.
Elina Dikeoulakou zaczynała bieżący sezon w CCC Polkowice, jednak kilka dni temu jej umowa z tym klubem została rozwiązana za porozumieniem stron. W środę podpisała kontrakt ze Ślęzą i po przejściu testów medycznych została zawodniczką zespołu mistrzyń Polski.
– Przejście do Ślęzy to dla mnie nowy start, nowy początek. Czuję się jak ponownie narodzona. Myślę, że czas we Wrocławiu będzie dla mnie bardzo dobry. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby pomóc drużynie zdobyć mistrzostwo – mówi Łotyszka.
Elina Dikeoulakou w kwietniu skończy 29 lat. Ma 173 cm wzrostu, może grać na pozycjach numer jeden i dwa. Od początku kariery wyróżniała się nieprzeciętnymi umiejętnościami strzeleckimi. Już jako nastolatka zdobywała w rodzimej ekstraklasie średnio kilkanaście punktów na mecz. Będąc zawodniczką TTT Ryga zadebiutowała w Eurolidze i Pucharze Europy. W 2009 roku wyjechała z kraju i kontynuowała karierę w czołowych ligach na Starym Kontynencie.
Łotyszka grała w uznanych euroligowych klubach, takich jak Lotos Gdynia, Fenerbahce Stambuł, USK Praga, czy Nadieżda Orenburg. W 2011 roku została wybrana w drafcie WNBA przez Los Angeles Sparks, ale nigdy nie zagrała w tej amerykańskiej lidze.
Elina Dikeoulakou ma duże doświadczenie reprezentacyjne. W 2008 roku uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Była na trzech mistrzostwach Europy. Najbardziej udane były te ubiegłoroczne. Łotwa zajęła szóste miejsce i zapewniła sobie awans do tegorocznych mistrzostw świata.
– Obserwowałem Elinę na ostatnich mistrzostwach Europy. Dawała wtedy popis gry, szczególnie w ataku. Także w trzech meczach przeciwko nam w tym sezonie (w tym w dwóch sparingach – dop. red.)  za każdym razem prezentowała się dobrze. Uważam, że jest w stanie pomóc Sharnee Zoll-Norman na rozegraniu, a także wykorzystać swoje atuty strzeleckie – twierdzi trener Arkadiusz Rusin.

Elina Dikeoulakou (d. Babkina)
ur. 24 kwietnia 1989 w Rydze
wzrost: 173 cm
pozycja: rozgrywająca/rzucająca
przebieg kariery:
2005-2008: TTT Ryga (Łotwa)
2008/2009: SK Cesis (Łotwa)
2009/2010: Challes-les-Eaux Basket (Francja)
2010/2011: Lotos Gdynia
2011/2012: Fenerbahce Stambuł (Turcja)
2012/2013: CSM Targoviste (Rumunia); ZVVZ USK Praga (Czechy)
2013/2014: Lupa Promotion Novi Zagreb (Chorwacja); Nadieżda Orenburg (Rosja)
2014/2015: Nadieżda Orenburg (Rosja); Spar Citylift Girona (Hiszpania)
2015/2016: PINKK-Pecsi (Węgry)
2016/2017: Canik Belediyesi Samsun (Turcja); CREF Hola Madryt (Hiszpania)
2017/2018: CCC Polkowice; Ślęza Wrocław

Autor: Paweł Kucharski
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKSW 43 we Wrocławiu
Następny artykułNa Hawajach lootboksy to hazard
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.