To cztery rodzime produkcje, które w ciągu ostatnich miesięcy przyciągnęły miliony widzów do kin. W repertuarze „Disco Polo”, „Ziarno Prawdy”, „Polskie Gówno” oraz „Bogowie”. ENEMEF: Noc Kina Polskiego już 13 marca we wrocławskich kinach sieci Multikino.

OPISY FILMÓW

Disco Polo

reżyseria: Maciej Bochniak
scenariusz: Maciej Bochniak, Mateusz Kościukiewicz
obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Joanna Kulig, Tomasz Kot
muzyka: Paweł Lucewicz, Michał Nosowicz

Żartobliwa i barwna opowieść o młodych muzykach, którzy w czasach polskiej transformacji realizują amerykański sen zakładając discopolowy zespół.

Główni bohaterowie – Tomek i Rudy (Dawid Ogrodnik i Piotr Głowacki) to młodzi ludzie, którzy żyją w szarej rzeczywistości polskiej prowincji lat 90-tych. Postanawiają odmienić swoje życie i zrobić karierę w świecie muzyki disco polo. Muzyczną przygodę zaczynają od małych występów na wiejskich imprezach aż z czasem trafiają do wytwórni Alfa, którą prowadzi Daniel Polak (Tomasz Kot). Od tej chwili ich piękny sen zamienia się w rzeczywistość. Okazuje się jednak, że zagraża im brutalne przebudzenie.

*

Ziarno prawdy

reżyseria: Borys Lankosz
scenariusz: Borys Lankosz, Zygmunt Miłoszewski
obsada: Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Magdalena Walach, Aleksandra Hamkało, Krzysztof Pieczyński

„Ziarno prawdy” to filmowa adaptacja drugiej części bestsellerowej trylogii Zygmunta Miłoszewskiego będącego także współautorem scenariusza.

Akcja filmu toczy się w Sandomierzu, gdzie zostaje popełniona okrutna zbrodnia. Zabójstwo miejscowej działaczki społecznej o nieposzlakowanej reputacji przywodzi na myśl mord rytualny. Rozwikłaniem niezwykle tajemniczej i złożonej zagadki zajmuje się prokurator Teodor Szacki. Musi on stawić czoła co rusz to nowym przeszkodom oraz rozgorączkowanej opinii publicznej, aby dotrzeć do sedna sprawy i znaleźć ziarno prawdy.

*

Polskie gówno

reżyseria: Grzegorz Jankowski
scenariusz: Tymon Tymański
obsada: Tymon Tymański, Grzegorz Halama, Arkadiusz Jakubik, Sonia Bohosiewicz, Marian Dziędziel
muzyka: Tymon Tymański, Arkadiusz Kraśniewski, Robert Brylewski

To satyryczna opowieść, która demaskuje realia polskiego show-biznesu. Film ten wywołał szereg kontrowersji jeszcze na etapie realizacji, która trwała 7 lat.

Jerzy Bydgoszcz (Tymon Tymański) pod wpływem komornika wskrzesza zespół rockowy Tranzystory. Ambitni muzycy, niegdyś gwiazdy podziemnego rocka, próbują zaistnieć w muzycznym świecie i wyruszają w trasę koncertową po Polsce. Okazuje się, że rzeczywistość drastycznie odbiega od idealistycznych wizji życia w blasku jupiterów. Członkowie zespołu zostają wystawieni na ciężką próbę przyjaźni i wyznawanych wartości.

*

Bogowie

reżyseria: Łukasz Palkowski
scenariusz: Krzysztof Rak
obsada: Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Jan Englert
muzyka: Bartosz Chajdecki

„Bogów” obejrzało już ponad milion widzów. Film zdobył uznanie nie tylko widzów, ale także krytyki, czego dowodem jest aż pięć Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym za najlepszy film, scenariusz oraz najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Tomasza Kota.

Film opowiada o pierwszym udanym polskim przeszczepie serca dokonanym przez prof. Zbigniewa Religę w Zabrzu. Nieudane operacje, walka o każde uderzenie serca, wielkie ambicje i bolesne porażki, samotność geniusza, który stanął sam przeciwko swoim mentorom i rozpoczął rewolucję w polskiej medycynie.

Doskonale zrealizowany, inteligentny i wciągający film o człowieku, który odmienił nie tylko Polskę i Polaków, ale i świat. W rolę profesora Zbigniewa Religi wcielił się fenomenalnie Tomasz Kot.

Ceny biletów:
– 25 zł – cena promocyjna: dla kilku tysięcy osób, wylosowanych wśród wszystkich, którzy zarejestrowali się na http://www.enemef.pl
– 28 zł – cena zniżkowa: z legitymacją ISIC, ITIC
– 29 zł – cena zniżkowa: z biletem z poprzedniego ENEMEFu można kupić dowolną liczbę zniżkowych
– 30 zł – cena ulgowa: z ważną legitymacją uczniowską lub studencką
– 33 zł: cena normalna

Autor | MB

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDzielnice Wrocławia 17/2015
Następny artykułPierwszy prywatny Forex Trading Floor otwarty!
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.