Gwiazdorska dogrywka Europejskiej Nocy Literatury, megawidowisko operowe i wrocławski Manhattan, czyli trzeci tydzień spektakularnych imprez w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

W czerwcu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 nie zwalnia tempa. Po weekendzie pełnym happeningów i koncertów z kulminacją w postaci niezwykłego widowiska Flow, czeka nas kolejny tydzień pełen niesamowitych wydarzeń. W niedzielę, 19 czerwca, gwiazdy kina i teatru, w tym Maciej Stuhr, Krystyna Janda i Katarzyna Figura czytać będą w plenerze współczesną prozę. Dzień wcześniej, na Stadionie Wrocław, rozegra się Hiszpańska Noc z Carmen – megawidowisko operowe. W Muzeum Architektury będzie można oglądać słynny wrocławski Manhattan Jadwigi Grabowskiej–Hawrylak, a w Kinie Nowe Horyzonty poznać filmowo-kulinarne oblicze Kraju Basków. W ramach Koalicji Miast dla Kultury do Wrocławia przyjedzie kulturalny Szczecin.

Noc z Carmen, Noc z Literaturą

Kulturalny wrocławianin w tym tygodniu musi się przygotować na solidną dawkę muzyki, tańca i literackich uniesień w wykonaniu gwiazd opery i teatru. Już w sobotę, 18 czerwca, jedno z najbardziej widowiskowych przedsięwzięć artystycznych ESK Wrocław 2016. Podczas feerii muzyki, śpiewu i tańca, czyli superwidowiska „Zarzuela – Hiszpańska Noc z Carmen” na Stadionie Wrocław pojawi się ponad 500 artystów, a na trybunach zasiądzie 30 tysięcy osób. Tego nie wolno przegapić. Dzień później, w niedzielne popołudnie dojdzie do dogrywki Europejskiej Nocy Literatury, zorganizowanej na specjalne życzenie czytelników (jednocześnie słuchaczy i widzów). W plenerowych przestrzeniach Wielkiej Wyspy (m.in. w Parku Szczytnickim, przedszkolu WUWY i na Pergoli przy Hali Stulecia) posłuchamy współczesnej prozy europejskiej w wykonaniu znakomitych aktorów m.in. Małgorzaty Foremniak, Mirosława Baki, Marcina Czarnika, Katarzyny Figury i Roberta Więckiewicza oraz niepowtarzalnego duetu Krystyna Janda i Maciej Stuhr.

Architektura, kino, kuchnia

ESK Wrocław 2016 w ten weekend zaprasza także do gościnnych sal Muzeum Architektury i Kina Nowe Horyzonty. W tym pierwszym będzie okazja spotkać się z twórczością legendarnej pionierki wrocławskiej architektury Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Na monograficznej wystawie pod tytułem „Patchwork” (17 czerwca – 4 września) zobaczymy mnóstwo znanych nam doskonale projektów, a wśród m.in. opowieści o tworzeniu słynnego osiedla na Placu Grunwaldzkim zwanym „Manhattanem Wrocławia”. W kinie (oraz niektórych restauracjach) w tym tygodniu dojdzie do filmowej (i dosłownej uczty) podczas Culinary Connection, (16-19 czerwca) czyli wydarzenia kulinarno-filmowego łączącego dwie Europejskie Stolice Kultury w roku 2016 i dwie pozornie różne kultury: polską i baskijską. Sztuki wizualne ESK tym razem zaproszą na imprezę pod intrygującym tytułem „Wielkie Żarcie, czyli stół z powyłamywanymi nogami”. Na wystawę, happening i eksperyment poświęcone refleksji nad designem i sztuką użytkową zapraszamy od 16 do 22 czerwca do wrocławskiej Barbary.

Szczecińska kultura i najlepsze komedie

Po niezwykle udanej prezentacji Lublina w ramach Koalicji Miast dla Kultury, przyszedł czas na Szczecin i województwo zachodniopomorskie. Podczas „Projektu ZS” od 17 do 19 czerwca w kilku miejscach Wrocławia zagoszczą moda, dizajn, muzyka, instalacje i happeningi w wykonaniu artystów ze Szczecina. Z pewnością niezwykłym powodzeniem cieszył się będzie także zorganizowany po raz pierwszy przez Wrocławski Teatr Komedia Festiwal Festiwali – Komedia Roku (20-26 czerwca), podczas którego na scenie zobaczymy sześć spektakli komediowych teatrów z Warszawy, Krakowa i Katowic w gwiazdorskich obsadach (m.in. Mirosław Baka, Wojciech Malajkat, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Żak). A do tego jeszcze specjalna edycja festiwalu Eklektik Session (19 czerwca).
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 nie zwalnia tempa, co zresztą będzie widać także dosłownie podczas IV Nocnego Półmaratonu. 18 czerwca 10 tysięcy maratończyków przemierzy miasto w rytmie muzyki klasycznej wykonywanej na żywo przez wrocławskich muzyków. To będzie najbardziej kulturalny bieg w Europie i jeden z 55 najkulturalniejszych tygodni 2016 roku w Europejskiej Stolicy Kultury.