Euro 2016: Anglia – Rosja

W drugim meczu grupy B Anglia zremisowała w Marsylii z Rosją 1:1 (0:0). Bramkę dla Anglików strzelił w 72. minucie Erik Dier mocnym strzałem z rzutu wolnego. Wyrównał w doliczonym czasie gry Wasilij Bierezucki.

KOMENTUJEMY DLA WAS KAŻDY MECZ

Tabele, terminarz, składy i relacje znajdziecie TUTAJ

*

OKIEM ANGLIKA

Roy Hodgson nie zaskoczył i nie zaryzykował. W pierwszym składzie na Rosję zabrakło Jamie Vardy’ego, który tworząc ofensywny tercet z Harrym Kane’m i Wayne’m Rooney’em w meczu towarzyskim z Portugalią na Wembley kompletnie zawiódł.

Choć w składzie Anglików roiło się od piłkarzy Tottenhamu, to mózgiem, płucem i sercem drużyny był Wayne „Iniesta” Rooney. Nie powinno dziwić takie określenie, bo kapitan Anglików rozdzielał piłki koncertowo. Paradoksalnie najgroźniejszą akcję w pierwszej połowie rozegrał trójkąt Alli-Walker-Lallana, gdy w 22. minucie pomocnik Liverpoolu znalazł się w dogodnej sytuacji, ale jego strzał minął bramkę Akinfiejewa. Pierwsza połowa zdecydowania należała do podopiecznych Hodgsona, wymienić należy również strzał z woleja Rooney’a w 34.  minucie. Anglicy zdominowali Rosjan, ale zabrakło w ich grze treści, zdecydowania.

Druga połowa była już bardziej wypoziomowana, choć ciągle przewaga należała do „synów Albionu”. Ale ciągle brakowało potwierdzenia przewagi w czystych, klarownych sytuacjach. Szarpał Sterling, walczył Kane. Im dłużej trwał mecz tym bardziej brakowało sił i szybkości. Aż przyszła 70. minuta i genialną-fantastyczną-fenomenalną interwencję przy strzale Rooneya zaliczył Akinfiejew. Wot, maładiec..

Ale w 72. minucie popełnił błąd. Błąd, który pozwoli na wbicie gwoździa z rzutu wolnego przez Erika Diera. Takich bramek się nie komentuje. Trzeba je oglądać.

Wydawało się, że Anglia na tyle zminimalizowała grę Anglików, że nic im się nie może stać. Że Rosjanie są tak mizerni, że nie są w stanie wytworzyć żadnej okazji bramkowej.

Takich bramek jak Bierezuckiego w doliczonym czasie gry  się nie komentuje. One tworzą futbol.

Niewyraźna Anglia nie potrafiła pokonać słabych Rosjan. Vardy, na pomoc!

*

OKIEM ROSJANINA

Pierwsza połowa toczyła się wyraźnie pod dyktando Anglików. Rosjanie przez 45 minut zdołali oddać tylko jeden strzał w kierunku bramki Joe Harta. Pierwsze zagrożenie stworzyli już w 6. minucie, kiedy Smolnikow poszedł na przebój prawą stroną boiska i zdołał dośrodkować w kierunku Dziuby, jednak piłka nie dotarła do niego.  Jedyny strzał Rosjanie oddali w 17. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Olega Szatowa, do którego dopadł Siergiej Ignaszewicz, jednak skierował piłkę prosto w ręce bramkarza. Świetną interwencję zaliczył Smolnikow w 23. minucie, gdy w ostatniej chwili wygarnął Sterlingowi piłkę ryzykownym wślizgiem w polu karnym.

Podopieczni Leonida Słuckiego mieli duże problemy z rozegraniem piłki, środek pola praktycznie nie istniał, nie było żadnego piłkarza, który wziąłby na siebie ciężar rozgrywania akcji. Dobrze natomiast prezentowała się para stoperów: Sergiej Ignaszewicz i Wasilij Berezutski. Tylko dzięki świetnej defensywie i czujności bramkarza Rosjanie kończyli połowę z czystym kontem.

W drugiej połowie gra ofensywna Rosjan wyglądała trochę lepiej. Kreowali stworzyli więcej sytuacji pod bramką Anglików. Niebezpieczny strzał w 64. minucie oddał Aleksander Kokorin piłka przeleciała tuż obok słupka. W 72 minucie Georgij Szczennikow został ukarany żółtą kartką a rzut wolny z około 20 metrów na bramkę zamienił Dier. Na stratę bramki Leonid Sułecki zareagował zmianami: w 77. minucie Aleksandra Gołowina zastąpił Roman Szyrkow, 3 minuty później boisko opuścił Roman Neustadter a wszedł Denis Głuszakow, a w 85. minucie Fiodor Smołow został zastąpiony Pawłem Mamajewem. W końcówce spotkania przeważali Anglicy jednak w drugiej doliczonej minucie Wasilij Berezutski strzałem głową zdołał wpakować piłkę do bramki. Rosjanie wyszarpali remis i pokazali, że walczą do ostatniej minuty.