Euro 2016: Francja – Irlandia

Reprezentacja Francji po dwóch bramkach Antoine Griezmanna pokonała Irlandię 2:1. Honorowe trafienie dla gości zdobył z rzutu karnego już w 2. minucie gry Robbie Brady. Tym samym drużyna prowadzona przez Didiera Deschampsa awansowała do 1/4 finałów Euro 2016.

KOMENTUJEMY DLA WAS KAŻDY MECZ

Tabele grupowe, składy znajdziecie TUTAJ

TERMINARZ

*

OKIEM FRANCUZA

Spotkanie rozpoczęło się fantastycznie dla Irlandczyków. Już w 2. minucie Paul Pogba sfaulował w polu karnym jednego z przeciwników i sędzia podyktował jedenastkę. Do piłki podszedł Robbie Brady i strzelił nie do obrony. Mocno uderzona piłka odbiła się jeszcze od słupka, a Hugo Lloris poleciał w drugi róg bramki. Kolejną okazję podopieczni Martina O’Neilla mieli 20 minut później. Tym razem po strzale Daryla Murphy’ego na wyżyny swoich umiejętności wspiął się bramkarz reprezentacji Francji.

Gospodarze przebudzili się w drugiej połowie meczu. Sygnał do ataków dał Laurent Koscielny, którego strzał głową minimalnie minął prawy słupek bramki. Chwilę później swoje okazje mieli Dimitri Payet i Blaise Matuidi, ale im również zabrakło odrobiny szczęścia. W 58. minucie swoją kolejną bramkę głową w turnieju zdobył Antoine Griezmann, który wykorzystał świetne dośrodkowanie Bacary Sagny. Trzy minuty później, nim jeszcze francuscy kibice zdążyli ochłonąć, temperaturę na trybunach po raz kolejny podwyższył Griezmann. Tym razem zawodnik Atletico Madryt skierował piłkę do siatki po dograniu głową Oliviera Giroud.

Po szybkiej zmianie wyniku, ciśnienia nie wytrzymał Shane Duffy i za niebezpieczne wejście w przeciwnika otrzymał czerwoną kartkę. Od tego momentu inicjatywa została po stronie Francuzów. Mimo dwóch prób Andre-Pierre Gignaca i Antoine Griezmanna wynik nie uległ już zmianie. Po końcowym gwizdku na tablicy widniał rezultat premiujący do dalszej gry reprezentację Francji.

*

OKIEM IRLANDCZYKA

Podopieczni Martina O’Neilla przystępowali do meczu z gospodarzami po niespodziewanym zwycięstwie nad Włochami. Aczkolwiek trudno było sobie wyobrazić, żeby mieli sprawić kolejną niespodziankę w starciu z Francją. Jednak początek spotkania był dla nich fantastyczny. Już w drugiej minucie Paul Pogba sfaulował w polu karnym Shane’a Longa i arbiter słusznie podyktował rzut karny. Robbie Brady kompletnie zmylił Hugo Llorisa i fani Irlandczyków wpadli w euforię. Jak można było się spodziewać, zawodnicy O’Neilla głęboko cofnęli się do obrony, starając się wybijać piłkę byle do przodu. Przez całą połowę robili to bardzo skutecznie, praktycznie nie doprowadzając Francuzów do groźnych sytuacji, a sami w 21. minucie mogli podwyższyć na 0:2, kiedy to Daryl Murphy uderzył z półobrotu i Lloris końcami palców odbił ją na rzut rożny.

Drugą połowę Irlandczycy mogli zacząć równie dobrze jak pierwszą, jednak Lloris w ostatniej chwili uprzedził wbiegającego na czystą pozycję Longa. To były miłe złego początki dla Wyspiarzy. W 57. minucie Antoine Griezmann strzałem z główki wyrównał, a cztery minuty później wyprowadził Francję na prowadzenie po płaskim uderzeniu w prawy róg bramki. Jakby tego było mało, w 66. minucie Shane Duffy słusznie otrzymał czerwoną kartkę po faulu na Griezmannie. Prawdopodobnie gdyby nie faul, byłoby już 3:1 dla gospodarzy. Irlandczycy byli podłamani i ciężko było im wyjść z własnego pola karnego. Do końca meczu już nie zagrozili bramce Llorisa i ostatecznie odpadli z turnieju. Jednak nie mają się czego wstydzić, gdyż skazywani na pożarcie, długo utrzymywali sensacyjny wynik.