Euro 2016: Irlandia Północna – Niemcy

W ostatniej kolejce grupy C Irlandia Północna przegrała z Niemcami 0:1 (0:1). Tym samym Irlandczycy zajęli trzecie miejsce w grupie, natomiast reprezentacja Niemiec pierwsze.

KOMENTUJEMY DLA WAS KAŻDY MECZ

Tabele, terminarz, składy i relacje znajdziecie TUTAJ.

*

OKIEM IRLANDCZYKA

Irlandia Północna to jak na razie kopciuszek grupy C. Po nieznacznej porażce z Polską 0:1 przyszło zwycięstwo nad Ukrainą 2:0. Teraz test był najtrudniejszy – mecz z Niemcami. Taktyka Irlandczyków przypominała tą z meczu z Polską. Wyspiarze skupili się na defensywie i starali się nie dopuszczać mistrzów świata do własnej bramki. Ale już w 7. minucie oko w oko z Michaelem McGovernem stanął Thomas Mueller. Ale górą był bramkarz. Z resztą w ciągu najbliższych czterech minut golkiper Irlandii Północnej popisał się świetnymi interwencjami, nie pozwalając na zdobycie bramki kolejno Mesutowi Oezilowi i Mario Goetzemu. Irlandczycy remis zawdzięczali też nieskuteczności Niemców, w słupek oraz w poprzeczkę trafił Mueller. W końcu w 30 minucie po koronkowej akcji Oezila, Muellera i Mario Gomeza ten ostatni umieścił piłkę w bramce McGoverna. Do przerwy 1:0 dla Niemców.

Po przerwie obraz gry zupełnie się nie zmienił. Choć Irlandia próbowała, to jednak reprezentacja Niemiec całkowicie kontrolowała przebieg meczu. W 51. minucie znów świetnym refleksem popisał się McGovern. W ogóle można śmiało stwierdzić, że bramkarz był najlepszym zawodnikiem swojej drużyny. W 59. minucie Irlandczycy nie przegrywali dwoma bramkami tylko dzięki szczęściu. Strzał Samiego Khediry odbił McGovern, a na pustą bramkę nie trafił Mario Gomez. Do końca wynik nie uległ zmianie, Irlandia Północna z dorobkiem trzech punktów zajęła trzecie miejsce w grupie. Teraz pozostaje czekać, czy to wystarczy do awansu do następnej rundy.

*

OKIEM NIEMCA

Niemcy od pierwszych minut spotkania szturmowali bramkę swojego przeciwnika. Już w 8. minucie świetną okazję na zmianę wyniku zmarnował Thomas Mueller. Zupełnie niekryty znalazł się przed bramką Irlandczyków i oddał strzał z pierwszej piłki. Plany pokrzyżował mu jednak Michael McGovern, który wyszedł z bramki i zatrzymał uderzenie. Już 4 minuty później kolejny strzał z bliska oddał Mario Goetze, jednak i tym razem, dzięki świetnej interwencji irlandzkiego bramkarza, nie doszło do zmiany wyniku. Niemiecki napastnik zrehabilitował się w 3o minucie spotkania, gdy po asyście Thomasa Muellera, skierował piłkę wprost do pustej bramki. Pod koniec pierwszej połowy Niemcy razili nieskutecznością. Okazję na podwyższenie wyniku marnowali Mueller, Oezil i Gomez. W trakcie pierwszych 45 minut mistrzowie świata mieli aż 12 sytuacji bramkowych, jednak tylko jedną z nich potrafili zamienić na gola.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Niemcy atakowali lecz nie kończyli akcji. W 55 minucie fantastyczną okazję na gola zmarnował Goetze, który będąc w polu karnym uderzył tuż obok lewego słupka. Przez niewykorzystane sytuacje Niemcy zakończyli to spotkanie jedynie wynikiem 1:0, choć mogli wygrać je znacznie wyżej. Na korzyść mistrzów przemawiało dziś właściwie wszystko: posiadanie piłki, sytuacje bramkowe oraz ilość oddanych strzałów. Zabrakło jedynie skuteczności, która będzie niezbędna w kolejnym etapie euro, do którego Niemcy awansują z pierwszego miejsca w swojej grupie.