Drugim finalistą Euro 2016 zostali Francuzi, którzy w półfinale pokonali mistrzów świata – Niemców 2:0. Obie bramki zdobył Antoine Griezmann.

KOMENTUJEMY DLA WAS KAŻDY MECZ

Tabele grupowe, składy znajdziecie TUTAJ

TERMINARZ

*

OKIEM NIEMCA

Mistrzowie świata do dzisiejszego spotkania wychodzili napędzeni chęcią powtórzenia sukcesu sprzed 2 lat. Po pierwszym gwizdku sędziego Francuzi przypuścili atak na bramkę Manuela Neuera, ten jednak świetnie odbił futbolówkę. Niemcy nie czekali długo z odpowiedzią. W 14. minucie znajdujący się na 16 metrze Emre Can oddał silny strzał z powietrza i tym samym wystawił francuskiego bramkarza na próbę. Hugo Lloris nie dał się jednak zaskoczyć niemieckiemu defensorowi i sparował piłkę obok bramki. Kolejną okazję na zdobycie bramki Niemcy wypracowali w 26. minucie, gdy do piłki doszedł Bastian Schweinsteiger i strzałem zza pola karnego próbował doprowadzić do zmiany wyniku, jednak i tym razem świetnie interweniował Lloris. Mistrzowie bezustannie próbowali zagrozić Francuzom, jednak brakowało im zarówno szczęścia jak i skuteczności. Z najgorszym kryzysem Niemcom przyszło się jednak zmierzyć w doliczonym czasie gry, gdy sędzia Nicola Rizzoli podyktował rzut karny dla Trójkolorowych, po zagraniu ręką przez Schweinsteigera. Tym razem Neuer nie dał rady uratować swojego zespołu od utraty gola, gdy Antoine Griezmann pewnym uderzeniem umieścił piłkę w bramce Neuera.

Na drugą połowę Niemcy wyszli w niezmienionym składzie, ale w 60 minucie zmuszony do opuszczenia boiska został Jerome Boateng, który doznał kontuzji wykluczającej go z dalszej gry. W jego miejsce na murawie pojawił się Shkodran Mustafi. W 72. minucie doszło do ostatecznego przypieczętowania zwycięstwa przez Trójkolorowych. Po niesamowitym zwodzie Paula Pogby zakończonym celnym dośrodkowaniem, piłkę do bramki po raz drugi w tym spotkaniu skierował Griezmann. Niemcy do końca próbowali odwrócić losy spotkania. Dwie minuty po stracie drugiego gola Joshua Kimmich oddał strzał, po którym piłka trafiła w słupek. W doliczonym czasie gry młody zawodnik stanął przed kolejną szansą na zmianę wyniku, jednak tym razem francuski bramkarz wspiął się na wyżyny swoich umiejętności i wybił piłkę z linii bramkowej. Choć dzisiejsze spotkanie od pierwszej minuty było wyjątkowo wyrównane, to jednak w finale z Portugalią zmierzy się drużyna Francji.

*

OKIEM FRANCUZA

Francuzi mieli bardzo trudny początek spotkania. Od pierwszych minut to przeciwnicy przejęli kontrolę na boisku, Niemcy prowadzili grę i rozgrywali chyba najlepszą pierwszą połowę podczas tych mistrzostw Europy. Przewagi nie potrafili jednak przekłuć na sytuacje i mimo optycznej przewagi, nie dali rady w pełni jej udokumentować.

Kiedy zanosiło się, że piłkarze Joachima Loewa dowiozą wynik 0:0 do przerwy, Francuzi się przebudzili. Po kilku nieśmiałych atakach, ręką w polu karnym zagrał Bastian Schweinsteiger, a jedenastkę pewnie wykorzystał Antoine Griezmann. Ta bramka miała ogromny wpływ na grę Orłów po przerwie.

To jednak Le Bleus  wypunktowali przeciwników. W 72. minucie meczu najprzytomniej w polu karnym bramki strzeżonej przez Manuela Neuera zachował się Griezmann i po błędzie bramkarza gości wpakował piłkę do pustej bramki z kilkunastu metrów.

Mimo kilku ciekawych kontr Francuzów, zdecydowanie więcej okazji do strzelenia bramki mieli piłkarze Niemiec. Mistrzowie świata nie byli w stanie zdobyć choćby kontaktowego gola i zawodnicy prowadzeni przez Didiera Deschampsa awansowali do finału, w którym zagrają z Portugalią.