Euro 2016: Ukraina – Irlandia Północna

W meczu 2. kolejki grupy C Ukraina uległa Irlandii Północnej 0:2. Nieoczekiwane zwycięstwo podopiecznym Michaela O’Neilla zapewniły trafienia Garetha McAuleyego i Nialla Mcginna.

KOMENTUJEMY DLA WAS KAŻDY MECZ

Tabele, terminarz, składy i relacje znajdziecie TUTAJ

*

OKIEM UKRAIŃCA

Pierwsza połowa gry była dosyć wyrównana, jednak Irlandczycy mieli więcej okazji, aby strzelić bramkę. Bez wątpienia kibice Ukrainy oczekiwali na zupełnie inny początek meczu. Grając pod ciągłym pressingiem Irlandczyków, Żółto-Błękitni nie mieli żadnego wsparcia w środku boiska, a więc próbowali przeprowadzać akcje przez mocne skrzydła. Najwięcej starał się Jewhen Konoplanka, główna nadzieja Ukrainy na tym Euro. Nie odczuwając jednak wsparcia partnerów, Jewhen nie potrafił sam pokonać całą obronę podopiecznych O’Neilla. Można było odnieść wrażenie, że Konoplanka jest jedynym piłkarzem, który naprawdę chce wygrać ten mecz. Cała reprezentacja Ukrainy przebywała w pozycji statycznej i nie wiadomo było, w jaki sposób oni chcą zapewnić sobie 3 punkty.

Początek drugiej połowy był jeszcze gorszy: Ukraińcy znowu stracili bramkę po rzucie wolnym. Gareth McAuley skorzystał z dośrodkowania Olivera Norwooda i strzałem głową pokonał Andrija Piatowa. Niedługo po tej bramce mecz został przerwany z powodu gradu i ta krótka przerwa mogła być bardzo korzystna dla Żółto-Błękitnych. Teraz podopieczni Mychajła Fomenki już nie mieli wyboru: musieli iść do przodu i zapewnić sobie bardzo ważne zwycięstwo. Natomiast gra Ukraińców nie różniła się od tego, co pokazali w pierwszej połowie. Ciągłe uderzenia na bramkę z dystansu raczej nie można nazwać dobrym zagraniem. To samo można powiedzieć o dośrodkowaniach do Jewhena Selezniowa. W rezultacie, zamiast come-backu w końcówce spotkania, Ukraińcy znowu stracili bramkę po kontrataku. Niall Mcginn ustalił ostateczny wynik meczu na 2:0. Swój ostatni mecz w grupie Ukraina zagra z Polską. Teraz podopieczni Fomenki muszą wygrywać to spotkanie i liczyć na awans do 1/8 z trzeciego miejsca.

*

OKIEM IRLANDCZYKA

Po słabym debiucie na Euro 2016 reprezentacja Irlandii Północnej przystępowała do meczu z Ukrainą w roli łakomego przekąska. Jednak Irlandczycy wyciągnęli wnioski z porażki z Polakami i odważnie ruszyli do ataku. Mecz na ławce dosyć niespodziewanie rozpoczął Kyle Lafferty. Już w 4. minucie pierwszy celny strzał oddał Stuart Dallas. Ale pewnie obronił go Andrij Piatow. Pierwsza połowa była wyrównana, nawet z lekką przewagą Wyspiarzy. Ukraińcy wyglądali na zdezorientowanych oporem rywali. W 34. minucie groźnie było po rzucie rożnym. Tuż obok słupka strzelił Craig Cathcart. Chwilę później, po sprytnym rozegraniu rzutu wolnego groźnie uderzał Steven Davis. Do przerwy jednak remis 0:0.

W drugiej połowie Irlandii Północnej w końcu opłaciła się odwaga z pierwszej połowy. W 49. minucie Gareth McAuley świetnie wykończył głową dośrodkowanie i było 1:0. Paradoksalnie po tej bramce wróciła drużyna Irlandii z meczu z Polską. Wyspiarze skupiali wszystkie swoje siły na defensywie i murowali bramkę przed atakami Ukraińców. Parę razy świetnie bronił Michael McGovern. W 58. minucie mecz został przerwany, ponieważ nad stadionem rozpętała się ulewa, nawet zawitał grad. Po chwili piłkarze wrócili na boisko, by kontynuować to co działo się wcześniej. Ukraina atakowała, Irlandia Północna broniła. W końcu w 96. minucie meczu Irlandia Północna zadała ostateczny cios. Najpierw na skrzydle zwodem ominął obrońcę Magennis, dobrze podał po ziemi do ustawionego na „szesnastce” Dallasa. Ten uderzył płasko, Piatow wybił piłkę pod nogi McGinna, a ten ustalił wynik meczu. Niespodziewane zwycięstwo, teraz pozostało walczyć o wyjście z grupy w meczu prawdopodobnie najtrudniejszym. W końcu rywalami będą mistrzowie świata.