Euro 2016: Włochy – Irlandia

W ostatnim meczu grupy E Włochy przegrały z Irlandią 0:1. Dzięki temu zwycięstwu, ekipa z Zielonej Wyspy zajęła trzecie miejsce w grupie i awansowała do 1/8 finału. Bramkę na wagę historycznego sukcesu zdobył Robbie Brady.

KOMENTUJEMY DLA WAS KAŻDY MECZ

Tabele, terminarz i składy znajdziecie TUTAJ

*
OKIEM WŁOCHA

W porównaniu do poprzedniego meczu ze Szwedami trener Antonio Conte dokonał aż ośmiu zmian w składzie. Jedynymi zawodnikami, którzy pozostali w wyjściowej jedenastce Azzurrich byli Barzagli, Bonucci i Florenzi. Włosi przyzwyczaili wszystkich do swojej ultradefensywnej gry, jednak przesadzili z nią w pierwszej połowie dzisiejszego spotkania. Praktycznie ani razu nie pokusili się ruszyć poważnie na bramkę strzeżoną przez Darrena Randolpha. Zupełnie inaczej poczynali sobie Irlandczycy, którzy do awansu potrzebowali kompletu punktów. Wyspiarze rzucili się na przeciwnika, ale strzały Jeffa Hendricka, Daryla Murphy’ego oraz Shane’a Duffy’ego nie zagroziły istotnie Sirigu.

Po przerwie Włosi zagrali już nieco lepiej w ofensywie, jednak razili brakiem efektywności pod bramką przeciwnika. Nieskutecznością grzeszyli również Irlandczycy, choć ci robili to dużo częściej. Co ciekawe, bliżej zdobycia gola byli podopieczni Conte. W 77. minucie Lorenzo Insignie trafił z dystansu w słupek. W samej końcówce spotkania górę wzięła sprawiedliwość. W 85. minucie Wes Hoolahan zacentrował do Robbiego Brady’ego, który głową zdobył zasłużonego, zwycięskiego gola na wagę awansu.

*
OKIEM IRLANDCZYKA

Teoretycznie faworytem tego meczu powinni być Włosi, którzy awans do 1/8 finału zapewnili sobie po drugiej kolejce. Wobec tego Antonio Conte desygnował do gry rezerwowych piłkarzy, w czym Irlandczycy wypatrywali swojej szansy. Dla podopiecznych Martina O’Neilla był to mecz o wszystko. Pierwsze minuty meczu przyniosło dużo walki i mało sytuacji strzeleckich. Irlandczycy blisko byli w 9. minucie, kiedy po indywidualnej akcji na strzał z dystansu zdecydował się Jeff Hendrick, ale jego bomba minęła bramkę Sirigu. Kolejny raz groźnie było za sprawą Daryl’a Murphy’ego, jednak z jego strzałem z najwyższym trudem poradził sobie Sirigu. W 31. minucie znów było groźnie. Tym razem strzałem głową próbował Shane Duffy, ale po raz kolejny niecelnie. Włosi pierwszy raz groźnie zaatakowali dopiero w 43. minucie. Strzał zza pola karnego oddał Ciro Immobile, a piłka minęła prawy słupek bramki.

Drugą połowę lepiej zaczęli Włosi. W 53. minucie Simone Zaza oddał strzał z woleja, a piłka minimalnie przeleciała ponad poprzeczką bramki. Irlandia odpowiada w 57. minucie. Dobre zagranie w pole karne posyła Daryl Murphy, włoski golkiper wybija przed siebie, do piłki dopada Seamus Coleman, ale jego strzał został zablokowany. W 63. minucie po raz kolejny próbuje Jeff Hendrick, jednak znów niecelnie. 11 minut później znów próbuje Irlandia. Po indywidualnej akcji strzał lewą nogą oddał Aiden McGeady, jednak jak zwykle w tym meczu – niecelnie. W 77. minucie najlepszą okazję na zdobycie bramki mieli Włosi. Rezerwowy Lorenzo Insignie przeprowadził indywidualną akcję, uderzył z dystansu, ale piłka odbiła się od słupka. Później dwie groźne akcje przeprowadzili Irlandczycy. Najpierw Wes Hoolahan zmarnował „setkę”, ale minutę potem zrehabilitował się dokładnym dośrodkowaniem na głowę Robbie Brady’ego, a ten wpakował futbolówkę do siatki i mamy 1:0. Podopieczni Martina O’Neilla zachowali koncentrację do samego końca i zasłużenie pokonali Włochów, zapewniając sobie awans do 1/8 finału.