Euro2016: AUSTRIA – reprezentacja

Austria – jak burza przez eliminacje

Reprezentacja Austrii nie zapisała się wiele razy na kartach w futbolowej historii.  Trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1954 roku to jedyny sukces tej drużyny. Można dodać również ćwierćfinały w latach 1978 oraz 1982, a także organizację Euro w 2008 roku ze Szwajcarami. Jednak nie udało im się wtedy wyjść z grupy.

W eliminacjach do Mistrzostw Europy 2016 Austria poradziła sobie świetnie. Drużyna zdobyła aż 28 punktów na 30 możliwych. Austriacy odnieśli 9 zwycięstw i 1 remis, choć przeciwników mieli nie łatwych. Musieli zmierzyć się z Rosją, Szwecją, Czarnogórą, Liechtensteinem oraz Mołdawią. Nie przeszkodziło im to jednak usytuować się na pierwszym miejscu w tabeli.

W Mistrzostwach Europy 2016 Austria została wylosowana do grupy F, w której zmierzy się z Portugalią, Węgrami oraz Islandią. Choć Portugalia wydaję się faworytem w tej grupie, to po tym co pokazała reprezentacja Austriaków w eliminacjach, to pierwsze miejsce jest osiągalne również i dla nich. Trener Marcel Koller poukładał drużynę i nastawił ich na atak. Wyszkolono graczy, którzy bez wielu gwiazd w drużynie mogą dojść nawet do półfinału.

Gwiazda reprezentacji to David Alaba – obrońca Bayernu Monachium. Wychowanek Austrii Wiedeń. Swój debiut w kadrze reprezentacji odnotował w 2009 roku, stając się najmłodszym debiutantem w tym kraju. Nominalnie występuję na pozycji lewego obrońcy, lecz znany jest ze swej wszechstronności,  która na pewno pomoże reprezentacji w walce o mistrza Europy. W Eliminacjach Alaba odnotował 4 strzelone bramki, w tym 3 to wykorzystane rzuty karne.

Autor | Bartłomiej Konieckiewicz


Spotkania reprezentacji Austrii w grupie F:

Austria – Węgry (wtorek, 14 czerwca 18:00, stadion w Bordeaux)
Austria – Portugalia (sobota, 18 czerwca 21:00, Paryż – Parc des Princes)
Austria – Islandia (środa, 22 czerwca 18:00, Saint Denis- Stade de France)