Euro2016: BELGIA – reprezentacja

Belgowie – młodzi i doświadczeni

Dla reprezentacji Belgii mistrzostwa Europy będą dopiero piątą okazją na sięgnięcie po tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu. Poprzednio trzy razy z rzędu, począwszy od 2004 roku, nie udało im się zakwalifikować do fazy pucharowej.

Tym razem Belgowie mają dużo większe szanse na odniesienie sukcesu w europejskich rozgrywkach. Tegoroczna kadra złożona jest z wielu młodych ale jednocześnie doświadczonych zawodników. Większość z nich stanowi filary wielkich europejskich klubów, dla których grają na co dzień. Tajną bronią Belgów może też okazać się też ich obecny szkoleniowiec – Marc Wilmots. Stworzył on kompletną drużynę, która pod jego wodzą  rywalizowała w półfinale mistrzostw świata w Brazylii. W eliminacjach do Euro2016 Belgowie  mierzyli się z Andorą, Cyprem, Izraelem, Bośnią i Hercegowiną i Walią. Ci ostatni przysporzyli im jednak sporo kłopotu. W pierwszym spotkaniu obu drużyn padł bezbramkowy remis, natomiast w drugim, wyjazdowym spotkaniu, ulegli Walijczykom 0:1. Była to ich jedyna porażka w kwalifikacjach do mistrzostw.

Gwiazdy: Eden Hazard. Sezon 2015/2016 nie był najlepszym w jego wykonaniu. Już dawno nie zdarzyło się, aby Chelsea Londyn kończyła rozgrywki w Premier League na tak odległej pozycji. Nie ulega wątpliwości, że niska skuteczność 25-letniej gwiazdy The Blues miała na ten wynik znaczący wpływ. W ciągu sezonu pomocnik strzelił jedynie cztery bramki z czego aż trzy w pięciu ostatnich spotkaniach w lidze. Z jednej strony tak słaba forma zawodnika może pomniejszać szansę Belgów na zajęcie wysokiej pozycji w mistrzostwach, z drugiej jednak ostatnie spotkania w jego wykonaniu mogą dawać nadzieję na powrót do jego świetnej dyspozycji sprzed dwóch lat. Tak czy inaczej nikt nie ma wątpliwości, że Wilmots będzie opierał na nim ofensywę swojego zespołu.

Yannlck Carrasco: Wschodząca gwiazda hiszpańskiego futbolu. 22-letni pomocnik od roku występuje w barwach Atletico Madryt. Trafił tam w czasie, gdy zespół Diego Simeone prezentował wyjątkowo wysoką formę. Młody zawodnik dał popis swoich umiejętności w najlepszym momencie z możliwych, gdy w finale Ligi Mistrzów strzelił bramkę na 1:1 i dał swojej drużynie szansę na walkę w dogrywce. Choć ostatecznie Atletico przegrało finał, to Carrasco zaprezentował maksimum swoich możliwości i tym samym potwierdził słuszność swojego powołania do kadry narodowej. Teraz belgijscy kibice z niecierpliwością czekają na pełen rozbłysk talentu młodego pomocnika.

Szanse na zwycięstwo: Aktualnie Belgia zajmuje 2. pozycję w rankingu FIFA. Mogłoby to zwiastować duże szanse na zwycięstwo zespołu w tegorocznych mistrzostwach Europy. W to jednak nie do końca wierzy ich szkoleniowiec, Marc Wilmots. W jednym z wywiadów stwierdził, że obok Włoch i Portugalii jego drużyna znajduje się w grupie outsiderów, jeśli jednak uda się im uniknąć kontuzji powinni dotrzeć do półfinałów. Belgowie w grupie E zmierzą się z Irlandią, Włochami i Szwecją i raczej nie powinni mieć kłopotów z jej wygraniem. Jeśli chodzi o dalsze etapy rozgrywek, to wszystko będzie zależeć od ich późniejszych przeciwników, jednak jeśli wszyscy podstawowi zawodnicy znajdą się w dobrej dyspozycji, ich występ w ćwierćfinale wydaje się więcej niż prawdopodobny.

Nasz typ: 1/4

Autor | Natalia Chichłowska