Euro2016: HISZPANIA – reprezentacja

Hiszpanie jako faworyci

Lata od 2008 do 2012 roku to dla Hiszpanii rewelacyjny okres w historii. Na przestrzeni 4 lat wygrali 3 wielkie imprezy piłkarskie: mistrzostwa Europy w 2008 i 2012 roku oraz mistrzostwa świata w 2010 roku. Wydawali się drużyną niezwyciężoną, ale Mundial w Brazylii – który skończył się dla nich już na fazie grupowej – pokazał, że drużyna jest wypalona i potrzebuje odmłodzenia.

Kwalifikacje do Euro 2016 pokazały, że Hiszpania zdołała się odbudować po nieudanym Mundialu. 10 meczów: 9 zwycięstw, 1 porażka, 23 bramki zdobyte i tylko 3 stracone. Jedyna porażka to wyjazdowe spotkanie ze Słowacją, ulegli na wyjeździe 1:2. Było to ich pierwsze eliminacyjne potknięcie od października 2006 roku, mimo tej porażki wygrali swoją grupę z aż 5-punktową przewagą nad Słowacją.

Najmocniejszą stroną reprezentacji Hiszpanii jest środek pola z Andresem Iniestą (nigdy nie przegrali meczu, gdy on strzelił bramkę), Sergio Busqetsem, Ceskiem Fabregasem i Thiago. Natomiast problemem jest atak. Diego Costa zaliczył słaby sezon w angielskiej Premier League, co spowodowało, że nie został powołany. Ma go zastąpić młody napastnik Juventusu Turyn, Alvaro Morata, który rok temu doprowadził ich do finału Ligi Mistrzów. Natomiast trener nie powołał Paco Alcacera, który był najskuteczniejszym napastnikiem swojej reprezentacji w eliminacjach: strzelił 5 bramek w 8 meczach.

Gwiazda

Andreas Iniesta to zawodnik, którego nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się piłką nożną. Kapitan i kluczowy zawodnik FC Barcelony. Z „Barcą” zdobył 25 tytułów w tym czterokrotnie Ligę Mistrzów. Jest filarem środka pola zarówno w klubie jak i w drużynie narodowej. W reprezentacji gra już od 10 lat, zadebiutował 27 maja 2006 roku w spotkaniu przeciwko Rosji. Od tamtej pory rozegrał 106 meczów, w których strzelił 13 goli. Był członkiem reprezentacji, która zdobywała mistrzostwo Europy w 2008 i 2012 roku oraz mistrzostwo świata w 2010 roku. Został wybrany MVP meczu finałowego EURO 2012, a w finale Mundialu 2010 strzelił bramkę na wagę tytułu.

Szanse na zwycięstwo

Trener Vincente Del Bosque zapowiada, że do Francji przyjechał po 3. z rzędu tytuł mistrza Europy. Reprezentacja Hiszpanii znalazła się w wyjątkowo trudnej grupie. W pierwszej fazie turnieju rywalizować będą z Czechami, Chorwacją i Turcją. Obrona tytułu nigdy nie jest łatwa. Jeżeli Hiszpania wygra swoją grupę będzie miała duże szanse na dojście do samego finału, natomiast, jeżeli zajmą drugie miejsce to już w ćwierćfinale mogą trafić na Niemcy, co znacznie zmniejsza szanse na finał.

Nasz typ: Finał

Autor | Rafał Molenda