Euro2016: IRLANDIA PŁN. – reprezentacja

Ze wszystkich drużyn Wyspiarskich startujących w eliminacjach do Euro, najmniejsze szanse przyznawano Irlandii Północnej. Fakt, ustawienie Szkocji i Irlandii w jednej grupie utrudniało awans obu ekipom, ale to nie zmieniało szans Irlandii Północnej.

Grupa z Rumunią, Węgrami, Finlandią, Grecją i Wyspami Owczymi nie wyglądała na trudną, natomiast nikt nie spodziewał się absolutnego kryzysu Grecji. Irlandia Północna z kolei nie tylko wygrała grupę, ale przegrała tylko jeden mecz – z Rumunią na wyjeździe 0:2. Reszta to 6 zwycięstw i 3 remisy. Co ciekawe, reprezentacja Irlandii mierzyła się już z Wyspami Owczymi w eliminacjach do mundialu. No i tam zdarzyło się im stracić punkty: remis na wyjeździe 1:1. Tym razem tych błędów nie było, dwa pewne zwycięstwa.

Irlandczycy z północy prezentują typowo wyspiarski futbol. Ale trudno się im dziwić, biorąc pod uwagę, że wszyscy zawodnicy grają na Wyspach Brytyjskich, poza Aaronem Hughesem, który gra w… Australii.  Choć za mocną stronę rywali Polaków uznaje się defensywę, to jednak trzeba zauważyć, że atak też przez eliminacje nie próżnował. 16 bramek, po 8 zarówno u siebie jak i na wyjeździe.

Niewielka gwiazda

Gwiazdą reprezentacji jest Kyle Lafferty, napastnik Birmingham City. Nie dość, że marka klubu niespecjalna, to jeszcze Irlandczyk specjalnie niezmiennym zawodnikiem nie był. Najlepszy sezon Lafferty zagrał we Włoszech, w sezonie 2013/2014. Tam w barwach Palermo w 34. spotkaniach zdobył 11 bramek. Ale w reprezentacji napastnik jest nie do zastąpienia. 7 goli z 16 to dosyć poważny wkład w awans własnej reprezentacji. Ale warto zauważyć, że mocą reprezentacji Irlandii Północnej jest kolektyw. Większość zawodników gra w niższych ligach angielskich, bądź w krajach ościennych, więc każdy zawodnik jest zbliżony poziomem. A trener Michael O’Neill zrobił z tego atut.

Debiut

Irlandia Północna ma znikome szanse na zwycięstwo. Niespecjalnie ktokolwiek wskazuje tę drużynę na czarnego konia turnieju. Choć ostatnie sparingi pozytywnie wpływają na morale kibiców (3:0 z Białorusią, 0:0 z silną Słowacją), to jednak może to nie wystarczyć. Tym bardziej grupa z mistrzami świata Niemcami, z mocną europejską marką Ukrainą, oraz z nieprzewidywalną Polską też nie jest dobrym prognostykiem na chociażby wyjście z grupy.

NASZ TYP: Faza grupowa.

Autor | Wojciech Klich


Mecze reprezentacji Irlandii Północnej (Grupa C):

12 czerwca 2016, godzina: 18:00, POLSKA – Irlandia Północna, Allianz Riviera, Nicea
16 czerwca 2016, godzina: 18:00, Ukraina – Irlandia Północna, Stade des Lumières, Lyon
21 czerwca 2016, godzina: 18:00, Irlandia Północna – Niemcy, Parc des Princes, Paryż


Ogólne informacje:

Trener: Michael O’Neill
Wcześniejsze występy w mistrzostwach Europy: 0
Najlepszy występ w mistrzostwach Europy: Debiut w Euro 2016
Liczba zdobytych mistrzostw Europy: 0
Kwalifikacje: Mecze (10) – wygrane (6), remisy (3), przegrane (1)
Istotne trofea: 0
Najczęściej powoływany gracz: Aaron Hughes (aktywny), Pat Jennings (wszechczasów)


SKŁAD:

Bramkarze: Alan Mannus (St. Johnstone FC), Michael McGovern (Hamilton Academical), Roy Carroll (Linfield FC)

Obrońcy: Craig Cathcart (Watford FC), Jonny Evans (West Bromwich Albion), Gareth McAuley (West Bromwich Albion), Luke McCullough (Doncaster Rovers), Conor McLaughlin (Fleetwood Town), Lee Hodson (MK Dons), Aaron Hughes (bez klubu), Patrick McNair (Manchester United), Chris Baird (Derby County)

Pomocnicy: Steven Davis (Southampton FC), Oliver Norwood, (Reading FC), Corry Evans, (Blackburn Rovers), Shane Ferguson (Millwall), Stuart Dallas (Leeds United), Niall McGinn (Aberdeen FC), Jamie Ward (Nottingham Forest)

Napastnicy: Kyle Lafferty (Norwich City), Conor Washington (Queens Park Rangers), Josh Magennis (Kilmarnock), Will Grigg (Wigan Athletic)