Euro2016: IRLANDIA – reprezentacja

Irlandia – w trudnej grupie będzie ciężko

Dla reprezentacji Irlandii udział w finałach Mistrzostw Europy 2016 będzie trzecim startem w imprezie tej rangi.

Po raz pierwszy wzięli udział w turnieju rozgrywanym w RFN (1988) i trafili do grupy z Anglią, Holandią i ZSRR. Mistrzostwa zaczęli od wygranej z Anglią 1:0, ale kolejne dwie porażki spowodowały, że musieli pożegnać się z imprezą. Kolejny start na Euro znów zakończył się dla Irlandczyków na fazie grupowej. Tym razem podczas turnieju rozgrywanym w Polsce i na Ukrainie, trafili do grupy z Włochami, Hiszpanią i Chorwacją. Już po losowaniu było wiadomo, że Irlandia ma nikłe szansę na awans do ćwierćfinałów. Przypuszczenia potwierdziły się w 100% i po serii trzech porażek pożegnali się z turniejem. Doskonałe wrażenie zostawili po sobie kibice, którzy do samego końca dopingowali swoją drużynę. Irlandia bilet do Francji wywalczyła sobie dopiero po barażach, w których okazali się lepsi od Bośni i Hercegowiny. Wcześniej zajęli trzecie miejsce w swojej grupie eliminacyjnej tuż za plecami reprezentacji Niemiec i Polski.

Gwiazda zespołu: Robbie Keane

36 letni napastnik jest najskuteczniejszym strzelcem reprezentacji Irlandii. Do tej pory w barwach swojego kraju zdobył 65 goli w 125 występach. Obecnie jest zawodnikiem Los Angeles Galaxy, a w reprezentacji Irlandii debiutował w 1998 roku. Choć jeszcze oficjalnie nie zakończył kariery reprezentacyjnej, to już jest uznawany za legendę irlandzkiej piłki. Co prawda ostatnio spędza mniej czasu na boisku, ale biorąc pod uwagę jego dotychczasowe osiągnięcia należy wskazać właśnie tego piłkarza w kontekście gwiazdy zespołu.

Szanse ma zwycięstwo

Irlandia mistrzem Europy? To z pewnością graniczy z cudem. Irlandczycy trafili do trudnej grupy obok Włoch, Belgii i Szwecji. Według ekspertów wyspiarze powinni zająć czwarte miejsce w grupie, a przy odrobinie szczęścia mogliby rywalizować o trzecią pozycję. Jeżeli ktoś zdecydowałby się postawić na triumf Irlandii w turnieju mógłby zarobić średnio 160 zł za każdą postawioną złotówkę.

Nasz typ: Awans do 1/8 finału z 3. miejsce.

Ranking FIFA: 33

Autor | Damian Serwicki