Euro2016: ISLANDIA – reprezentacja

Islandczycy – debiutanci

Euro 2016 będzie historycznym wydarzeniem dla reprezentacji Islandii, która w finałach mistrzostw Europy będą grali po raz pierwszy. Pewności siebie drużynie dodały udane eliminacje do mistrzostw świata w 2014 roku. Dotarli w nich do baraży gdzie ich marzenia o wielkiej imprezie rozwiała Chorwacja.

Eliminacje Euro przeszli jak burza, rozpoczynając je od wygranej 3:0 z Turcją, dwukrotnie pokonali również Holandię, która na ostatnich mistrzostwach świata zajęła 3. miejsce. Przegrali tylko dwa mecze: z Czechami, którzy zajęli pierwsze miejsce w grupie i z Turcją w ostatnim meczu, gdy mieli już zapewniony udział w ME.

Trenerski duet: Szwed Lars Lagerbäck i Islandczyk Heimir Hallgrimsson stawiają na tradycyjne ustawienie 4-4-2. W roli lidera zespołu stawiają rozgrywającego Glyfiego Sigurdssona, który nie tylko kreuje akcje, ale również potrafi je wykańczać. Od jego dyspozycji w znacznej mierze zależeć będą losy Islandii podczas mistrzostw Europy.

 

Gwiazda

Gylfi Sigurdsson w wieku 8 lat przeprowadził się z rodziną z Islandii do Anglii, by łatwiej było mu zrobić karierę w świecie piłki.  Opłaciło się, obecnie gra w Swansea i jest jednym z najbardziej kreatywnych pomocników w angielskiej Premier League. Islandię reprezentuje od 17 roku życia, grał w zespołach do lat 19 i 21. W reprezentacji seniorów zadebiutował w 2010 roku w meczu przeciwko Andorze. Sigurdsson nie tylko kieruje atakiem Islandii, ale równie skutecznie te ataki wykańcza, z 6 bramkami na koncie został najlepszym strzelcem grupy kwalifikacyjnej.

Szanse na zwycięstwo

Reprezentacja Islandii nie ma praktycznie żadnych szans na końcowe zwycięstwo. Jednak w eliminacjach pokazali, że są w stanie walczyć z czołowymi zespołami Europy. Znaleźli się w bardzo wyrównanej grupie z Austrią, Portugalią oraz Węgrami i wydaje się, że będą w stanie rywalizować z tymi zespołami o wyjście z grupy.

Nasz typ: 1/8 finału

 

Autor | Rafał Molenda