Euro2016: PORTUGALIA – reprezentacja

Portugalczycy – zawsze wychodzą z grupy

Reprezentacja Portugalii do turnieju głównego mistrzostw Europy zakwalifikowała się po raz siódmy. Swój debiut zaliczyli w roku 1984 we Francji, gdzie odpali w półfinale z gospodarzami tej imprezy. Ani razu nie zakończyli swojego udziału w imprezie na fazie grupowej.

Łącznie do najlepszej czwórki awansowali czterokrotnie, a raz udało im się zagrać w finale, kiedy byli organizatorem mistrzostw. Pokonała ich wtedy Grecja 1:0, a Portugalia jako pierwsza i zarazem jedyna drużyna w historii przegrała finał będąc gospodarzem Euro. Trenerem zespołu z Półwyspu
Iberyjskiego jest Fernando Santos, który pracuje z Portugalią od 2014 roku. Wcześniej był szkoleniowcem Grecji, z którą dotarł do 1/8 finału mistrzostw świata w Brazylii.

Droga na Euro

Rywalizację w grupie I Portugalczycy zaczęli od falstartu, czyli szokującej porażki z Albania na własnym stadionie. Dla Albańczyków był to początek pięknej przygody, która zakończyła się historycznym awansem na Euro 2016. Mimo tej porażki podopieczni Fernando Santosa bardzo pewnie awansowali na turniej do Francji zdobywając komplet punktów w kolejnych 7 meczów. Wygrali całą grupę z przewagą aż siedmiu „oczek” nad drugą Albanią.

Największa gwiazda

Tutaj nie ma żadnej wątpliwości. Największą gwiazdą tego zespołu jest Cristiano Ronaldo, nie tylko najlepszy gracz Portugalii, ale również jeden z najlepszych zawodników w historii futbolu. Dla reprezentacji zrobił już bardzo wiele, mimo wielu zarzutów w jego stronę, że nie zależy mu na sukcesach z reprezentacją. To on w pojedynkę rozstrzygnął mecz w barażach do mistrzostw świata w Brazylii przeciwko Szwecji strzelając 4 bramki. W klasyfikacji strzelców swojej reprezentacji prowadzi z dorobkiem 55 goli. Dla Portugalii zagrał już 123 spotkania i brakuje mu tylko 4 do wyrównania rekordu Luisa Figo.

Silny skład

W reprezentacji Portugalii króluje Ronaldo, ale można w niej znaleźć kilka innych gwiazd. Chociażby Pepe, zaliczany do ścisłej czołówki wśród defensorów. Również w składzie na Euro powołany został Ricardo Carvalho. Doświadczony obrońca ma już 38 lat, jednak ze swoim doświadczeniem może być ważnym punktem w drużynie. W linii pomocy liderem jest Joao Moutinho, z kolei w ataku oprócz Ronaldo występują dwa duże nazwiska – Nani oraz Quaresma, który już nie błyszczy jak we wcześniejszych latach.

Niespełnione marzenia Ronaldo

Napastnik Realu Madryt marzy, by wreszcie zdobyć coś także z reprezentacją. Czy jednak możliwe jest zwycięstwo Portugalii w całym turnieju? Nie mają aż takiej mocnej drużyny, jak chociażby Francja czy Hiszpania, ale z pewnością są w stanie wygrywać z najlepszymi, szczególnie kiedy w formie jest ich najlepszy zawodnik. Portugalczycy nie trafili do grupy śmierci i są murowanym faworytem do zajęcia pierwszego miejsca. Podopieczni Fernando Santosa będą rywalizować z Islandią, Austrią i Węgrami. Jedynie w pojedynku z drużyną Davida Alaby mogą mieć małe problemy, jednak w pozostałych dwóch meczach powinni bez problemu zdobyć komplet punktów. Jak daleko zajdą w turniej w głównej mierze zależy na jakie drużyny trafią w fazie pucharowej. Jeżeli szczęście im będzie sprzyjać, są w stanie dotrzeć nawet do strefy medalowej.

Nasz typ: ćwierćfinał

Autor | Marcin Małyszka