Euro2016: TURCJA – reprezentacja

Turcja – zespół z charakterem

Turcja zagra w grupie śmierci obok: Hiszpanii, Chorwacji i Czech. Według bukmacherów pierwsze dwa miejsca powinny zająć ekipy Hiszpanii i Chorwacji, a batalię o trzecie miejsce w grupie mają stoczyć ekipy Czech i Turcji.

Eksperci nie dają więc Turcji większych szans na zwycięstwo w całym turnieju, a za każdą postawioną złotówkę na takie zdarzenie, można zarobić średnio 80 zł.

Historia

W tym roku Turcja po raz czwarty w swojej historii weźmie udział w finałach Mistrzostw Europy. Pierwszy raz awans wywalczyli w 1996 roku, ale tego turnieju nie wspominają najlepiej. Turcy zajęli ostatnie miejsce w grupie, przegrywając wszystkie mecze. Dodatkowym upokorzeniem było z pewnością to, że podczas mistrzostw w Anglii nie zdobyli ani jednego gola. Cztery lata później było już znacznie lepiej. Turcja znalazła się w grupie z Włochami, Szwecją i Belgią i z czterema punktami awansowali do fazy pucharowej. Udział w turnieju zakończyli po porażce 0:2 z Portugalią. Po nieudanych eliminacjach do Mistrzostw Europy w 2004 roku, reprezentację po raz drugi w historii przejął Fatih Terim, który wprowadził Turków do finałów w 2008 roku, które rozgrywano na boiskach w Austrii i Szwajcarii. Jak się później okazało Turcy byli „czarnym koniem” imprezy i niespodziewanie odpadli dopiero w półfinale, gdzie okazali się niewiele gorsi od Niemców, z którymi przegrali 2:3. Tegoroczne eliminacje zakończyli na trzecim miejscu w grupie A tuż za plecami Czechów i Islandczyków, a przed m.in. reprezentacją Holandii. Turcja nie musiała grać w barażach. Awans uzyskali dzięki najlepszemu bilansowi spośród ekip z trzecich miejsc. Historia zatoczyła koło i Fatih Terim po raz kolejny usiadł za sterami tureckiego okrętu. Czy w tym roku również zanotuje długi rejs po Lazurowym Wybrzeżu?

Gwiazda zespołu: Arda Turan

29-letni pomocnik jest jednocześnie kapitanem reprezentacji Turcji. Arda Turan jest piłkarzem FC Barcelony, z którą w tym roku zdobył mistrzostwo i puchar kraju. Szybki, zwrotny, silny i inteligentny – to cechy, które wyróżniają tego piłkarza. Płuca i serce reprezentacji, ulubieniec kibiców.

Nasz typ

W mojej ocenie Turcja nie jest skazana na porażkę. To zespół z charakterem i kilkoma zdolnymi zawodnikami w składzie. Dla Hiszpanii i Chorwacji będą z pewnością niewygodnym rywalem. Kluczowe dla losów układu tabeli może być pierwsze spotkanie, w którym Turcja zagra z Chorwacją. Turcję na pewno stać na awans z tej grupy, nawet z miejsca drugiego. A o tym, że jest to zespół, który potrafi grać w formule pucharowej, przekonali już niejednokrotnie.

Prognoza optymistyczna: Ćwierćfinał

Prognoza pesymistyczna: Trzecie miejsce w grupie bez możliwości awansu

Ranking FIFA: 13

 

Autor | Damian Serwicki