Euro2016: WALIA – reprezentacja

Walijczycy odmienieni

Walia to drużyna, która z pewnością zrobiła ogromny postęp na przestrzeni 2 lat. Z drużyny, która w eliminacjach do mundialu w Brazylii potrafiła przegrać 0:6 z Serbią lub z Macedonią 1:2, zmieniła się w ekipę, która uległa w eliminacjach do Euro 2016 tylko raz: z Bośnią i Hercegowiną 0:2. A trzeba przypomnieć, że głównym grupowym rywalem Walijczyków była reprezentacja Belgii. Powodem takiej przemiany są dwa elementy: praca selekcjonera Chrisa Colemana oraz forma Garetha Bale’a, gwiazdy reprezentacji.

   Coleman to Walijczyk, który karierę trenerską rozpoczął w Fulham. Tam w sezonie 2002/2003, na 5 kolejek przed końcem zwolniono trenera Jeana Tiganę. Jego miejsce zajął nikomu nieznany Coleman. Udało mu się zdobyć 10 punktów na 15 możliwych i utrzymać Fulham w lidze. W następnym sezonie doprowadził swoją drużynę do 9. miejsca w tabeli, co było najlepszym wynikiem w historii klubu. Od rozwiązania kontraktu z Fulham w 2007 roku, Coleman trenował kluby w Hiszpanii, Anglii i Grecji. Od 2012 roku jest selekcjonerem reprezentacji Walii. I choć eliminacji do mudialu w Brazylii okazały się nieudane, to jednak walijski związek piłkarski postanowił dać Colemanowi drugą szansę. I opłaciło się: z Bale’a i Ramseya uczynił potężną broń, a nie zawodników zupełnie odstających od swoich rodaków.

GWIAZDA

Drugim powodem niewątpliwie jest wybuch formy Garetha Bale’a. Walijczyk błyszczy już nie tylko w Realu, z którym wygrał Ligę Mistrzów. W reprezentacji strzelił 7 z 11. bramek, które Walia zdobyła w czasie eliminacji. Statystyki z tego sezonu imponują: Bale zdobył 20. bramek, zagrał 31 spotkań. W Realu jest częścią zabójczego tria BBC: Cristiano Ronaldo, Benzema, Bale. W reprezentacji jest jedynym z powołanych, który nie gra na Wyspach. Ale to nie oznacza, że jest osamotniony. W środku pola wspiera go Aaron Ramsey z Arsenalu Londyn. Jeżeli nic złego się nie stanie (Ramsey ma pecha do kontuzji), to może być bardzo groźny duet na Euro.

SZANSE NA ZWYCIĘSTWO

Niewielkie. Walia, choć przez wielu typowana na czarnego konia turnieju, może mieć problem z wyjściem z grupy. Głównie dlatego, że ta jest bardzo wyrównana. Anglia jest faworytem nie tylko do wygrania grupy, ale również być może całego Euro. Natomiast Słowacja świetnie prezentuje się w sparingach (zwycięstwo 3:1 z Niemcami), a Rosja to uznana marka europejska. Tym bardziej walijskich kibiców mogą martwić mecze towarzyskie: remis z Irlandią Północną (1:1) i porażki z Holandią (2:3) i Ukrainą (0:1) nie wróżą świetnego wyniku.

NASZ TYP: faza grupowa

Autor | Wojciech Klich


Mecze reprezentacji Walii (Grupa B):

11 czerwca 2016, godzina: 18:00, Walia – Słowacja, Stade Bordeaux-Atlantique, Bordeaux
16 czerwca 2016, godzina: 15:00, Anglia – Walia, Stade Félix-Bollaert, Lens
20 czerwca 2016, godzina: 21:00, Rosja – Walia, Stadium Municipal, Tuluza


Ogólne informacje:

Trener: Chris Coleman
Wcześniejsze występy w Mistrzostwach Europy: 0
Najlepszy występ w Mistrzostwach Europy: Debiut w Euro 2016
Liczba zdobytych mistrzostw Europy: 0
Kwalifikacje: Mecze (10) – wygrane (6), remisy (3), przegrane (1)
Istotne trofea: 0
Najczęściej powoływany gracz: Chris Gunter (aktywny), Neville Southall (wszechczasów)


SKŁAD:

Bramkarze: Wayne Hennessey (Crystal Palace), Danny Ward (Liverpool), Owain Fon Williams (Inverness)

Obrońcy: Ben Davies (Tottenham Hotspur), Neil Taylor (Swansea City), Chris Gunter (Reading), Ashley Williams (Swansea), James Chester (West Brom), Ashley Richards (Fulham), James Collins (West Ham)

Pomocnicy: Aaron Ramsey (Arsenal), Joe Ledley (Crystal Palace), David Vaughan (Nottingham Forest), Joe Allen (Liverpool), Jonathan Williams (Crystal Palace), George Williams (Fulham), Andy King (Leicester), Dave Edwards (Wolves)

Napastnicy: Gareth Bale (Real Madrid), Hal Robson-Kanu (Reading), Sam Vokes (Burnley), Simon Church (Nottingham Forest), David Cotterill (Birmingham City)