Europejska Noc Literatury przywraca wiarę w polskie czytelnictwo [ZDJĘCIA]

7. edycja Europejskiej Nocy Literatury przyciągnęła prawdziwe tłumy słuchaczy. Spragnieni prozy wrocławianie mieli okazję posłuchać 10 odczytów fragmentów książek, w tym aż 5 przedpremierowo! Swój głos użyczyły zacne osobistości świata kultury. Na miejsce tegorocznego wydarzenia wybrano Przedmieście Oławskie. 

Tematem przewodnim ENL, w myśl postanowienia kuratora Michała Nogasia, był OBCY. Współczesna proza europejska postarała się zmierzyć z trudnym pojęciem i opisać obcość na swój oryginalny sposób. Wszak obcym można być w społeczeństwie, rodzinie, pracy i w mieście. Do przesłuchania mieliśmy aż 10 tytułów, których fragmenty zostały przeczytane przez wybitne osoby – lektora Tomasza Knapika, krytyczkę literacką Justynę Sobolewską i 8 aktorów: Wiktora Zborowskiego, Dawida Ogrodnika, Mateusza Kościukiewicza, Grażynę Wolszczak, Halinę Rasiakównę, Magdalenę Kumorek, Zofię Wichłacz i Michała Żurawskiego. Każdy odczyt odbywał się w regularnych odstępach po 30 minut, aż 10 razy, tak, aby wszyscy mogli zapoznać się z pełną literacką ofertą.

Dobór miejsc na Przedmieściu Oławskim jak zwykle, budził pozytywne odczucia. Dawna wytwórnia wódek Carla Schirdewana dodawała klimatu przy odczycie historii podzielonego Cypru i kryzysu Greków ujętych w Nienawiść to połowa zemsty Emiliosa Solomou w wykonaniu Dawida Ogrodnika. Trafnym pomysłem stanowiło także ulokowanie prezentacji Strzałów w Kopenhadze, które odczytał Tomasz Knapik w Szkole Podstawowej nr 2, czyli jednej z najstarszych placówek we Wrocławiu. Przedmieście Oławskie potrafi miło zaskoczyć, co pokazali organizatorzy z Wrocławskiej Strefy Kultury.

Sporym minusem, na który chyba nigdy nie znaleziono remedium w historii ENL był oczywiście brak miejsc dla słuchaczy. Wrocławianie w niektórych punktach literackiej wycieczki nie mogli doczekać się odczytu i stali w kolejkach w nadziei na przedostanie się do swojego lektora. Tak było u Wiktora Zborowskiego, który przedstawił Podróż Zimową w Auli Konwentu Bonifratrów. Pomieszczenie okazało się zatłoczone, a przez to duszne i dla osób słabszych fizycznie zbyt nieznośne. Nadmiar zainteresowanych jest jednak o wiele lepszy niż ich brak, a na to organizatorzy nie mogli narzekać.

Miłym gestem w stronę wrocławian była inicjatywa podjęta przez ENL we współpracy z księgarnią Autorską. W każdym z miejsc odczytu chętni mogli na specjalnym arkuszu dostać pieczątkę. Po uzbieraniu min. 5 zyskiwali rabat -20% na zakupy w księgarni, natomiast po wszystkich 10 – aż -30%.

Galeria z Europejskiej Nocy Literatury: 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Ola Sopuch, materiały promocyjne