Imponujące zabytki, zapierające dech krajobrazy, niezwykłe wnętrza i obiekty, a także ludzie i ich historie. Wrocławianie będą mogli bezpłatnie wziąć udział w wydarzeniach organizowanych m.in. przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i Operę Wrocławską.

Europejskie Dni Dziedzictwa powstały z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń, którego celem jest promocja europejskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i rozbudza zainteresowanie historią poszczególnych regionów, tym samym uwrażliwiając setki tysięcy Europejczyków na kulturową różnorodność.

Tematem tegorocznej edycji jest „Niepodległa dla wszystkich”. Wyjątkowości wydarzeniom nadaje obchodzone w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Edycja podejmować będzie temat niezwykle ważny w kontekście historii Dolnego Śląska, ale również odnosić się będzie do wydarzeń i zmian, które współcześnie zachodzą w polskim społeczeństwie. Organizatorzy w czterdziestu różnych miejscowościach dołożyli starań, aby odwołując się do okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, opowiedzieć o swojej Małej Ojczyźnie.

Wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbywać się będą również we Wrocławiu. Od 8-9 do 15-16 września w Muzeum Etnograficznym posłuchać będzie można prelekcji poświęconej artystom żydowskiego pochodzenia w Armii Andersa. W trakcie spotkania zostaną m.in. odtworzone oryginalne nagrania skomponowanych czy wykonywanych przez nich piosenek, a także fragmenty filmu „Wielka droga” z 1946 r. w reż. Michała Waszyńskiego. Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wykład na temat awangardy w sztuce polskiej dwudziestolecia, a Ossolineum dzięki wystawie plakatów z lat 1918–1920, przeniesie zwiedzających do międzywojennej Polski. Twórczość takich artystów jak Jerzy Kalina, Grzegorz Klaman oraz Paweł Althamer omawiana będzie w Pawilonie Czterech Kopuł na wykładzie „Narodowa tożsamość w polskiej sztuce współczesnej”.  Z kolei w Operze Wrocławskiej zwiedzający będą mieli możliwość przejścia się tajemnymi korytarzami tego historycznego budynku i odkrycia scenicznego zaplecza w ramach cyklu „Jej Wysokość Opera”. Odbędzie się także wyjątkowa wyprzedaż garażowa kostiumów i rekwizytów ze spektakli oraz liczne warsztaty ruchowo-muzyczne dla dzieci.

Również inne miasta z Dolnego Śląska przyłączyły się do wydarzenia. W związku z Europejskimi Dniami Dziedzictwa atrakcje przygotowało Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu czy Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie.

Pełna lista wydarzeń dostępna jest na stronie www.edd.nid.pl


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. prasowe