Jest takie wydarzenie, które zbiera miliony widzów z całej Europy i budzi ogromne emocje. Choć ostatnie sukcesy Polski na Eurowizji mogą już śmiało dziś kupić alkohol w sklepie osiedlowym, nadal śledzimy poczynania naszych reprezentantów. A pierwszy półfinał już dziś!

Biorąc pod uwagę typy eurowizyjnych bukmacherów pierwszy półfinał ma być tym mocniejszym, ze względu na to, że wystąpią w nim ich tegoroczni faworyci, czyli między innymi Estonia, Izrael, Czechy, Bułgaria i Cypr.

W każdym półfinale do dalszych muzycznych zmagań kwalifikuje się 10 państw, które wybierane są przez widzów oraz jury w systemie 50/50. Prowadzący podają jednak państwa, które przeszły dalej w losowej kolejności.

W jutrzejszym półfinale poszczególne państwa wystąpią w następującym porządku:

 1. Azerbejdżan
 2. Islandia
 3. Albania
 4. Belgia
 5. Czechy
 6. Litwa
 7. Izrael
 8. Białoruś
 9. Estonia
 10. Bułgaria
 11. Macedonia
 12. Chorwacja
 13. Austria
 14. Grecja
 15. Finlandia
 16. Armenia
 17. Szwajcaria
 18. Irlandia
 19. Cypr

Transmisję obejrzycie w TVP1 oraz TVP Polonia jutro, 8 maja (wtorek) od godziny 21:00. Ponadto dostępny będzie też stream w serwisie eurowizja.tvp.pl oraz na kanale Youtube Eurowizji.

Polskę w tym roku reprezentuje Gromee ze swoim utworem Light Me Up.


Autor: Patryk Rudnicki
Zdjęcie: screen, youtube.pl

P.S. Nie chcę jakoś specjalnie oceniać szans Polski w tej edycji Eurowizji, ale wideo z finału naszych eliminacji zamieściłem tu nie bez kozery. Zwróćcie uwagę na falset Lukasa Meijera w refrenie – tu jest najbardziej pod dźwiękiem w trakcie całego utworu.