Patyki z ekologicznej gumy, szczoteczko do zębów, gra w kulki dla psów, a nawet dzwonek do drzwi dla pupila – miłość do zwierząt zaowocowała takim nadmiarem produktów, że naprawdę trudno jest nie dostać kota na punkcie psa.

– Czy pani kot naprawdę to je – zapytał z szaleństwem w głosie i w oczach całkiem przystojny i świetnie ubrany facet, który tymi oto słowami zaczepił mnie w dużym sklepie zoologicznym.  Przez moment patrzyłam to na niego, to na paczkę kociej karmy, którą miałam w koszyku i nie wiedziałam, czy to żart, podryw, czy może należy dzwonić po karetkę.

– Proszę mi pomóc, pani kot to je? – dopytywał całkiem poważnie mężczyzna. – Bo ja już nie wiem czym karmić swojego, od dwóch tygodni je tylko czarne oliwki…

W czasach, gdy założenie rodziny odsuwa się z roku na rok, gdy coraz wyższe wpływy na konta mają zrekompensować puste domy i puste łóżka, zwierzęta stały się ostatnim sposobem na otrzymanie nieco bezinteresownego ciepła i miłości. A to ciepło jest tak cenne, że nie wahamy się płacić za nie naprawdę wysoką cenę. Tak wysoką, że tylko wartość rodzimego rynku farmaceutyków dla zwierząt domowych wyceniono na 190 milionów złotych. A gdzie smakołyki, szampony, pasty do zębów, zabawki, ubranka, legowiska, woreczki na odchody i setki innych produktów, których zastosowanie często trudno jest zrozumieć? Inwencja twórcza handlowców w tym względzie naprawdę poraża i wprawia w konsternację.

Kiedyś przeglądając stronę sklepu internetowego z artykułami dla zwierząt, trafiłam na dzwonek do drzwi dla kotów. Taki kot, posiadający własny dzwonek zamontowany na framudze drzwi, nie musi już wysilać się i miauczeć, by wezwać właściciela, ale wystarczy, że zbliży się do odpowiedniego punktu, a dzwonek sam zadzwoni i poinformuje stęsknionego pana lub panią, że tuż za drzwiami czeka jego pupil, który właśnie wrócił ze spaceru. To jeszcze nic – jeśli nie chcesz by twój kocurek korzystał z kuwety, to możesz zaopatrzyć się w specjalny podręcznik (jest też wersja DVD), który w kilku prostych krokach podpowie ci, jak nauczyć kotka korzystania z toalety. Pozostaje pytanie, jak nieposiadający kciuka kotek spłucze wodę, ale myślę, że pomysłowi autorzy podręcznika zadbali również o to, a jeśli nie, to bez wątpienia znajdzie się ktoś, kto stworzy specjalną nakładkę na rezerwuar, która pozwoli cywilizowanym kotkom spłukiwać po sobie wodę w toalecie. Istnieje też specjalny, wilgotny papier toaletowy do podcierania kocich i psich tyłków. Oczywiście rzeczony papier istnieje w dwóch wersjach, by żaden porządny pies nie musiał mieć podcieranego tyłka kocim papierem, a kot nie profanował swojego zadka tym psim.

Również moda na ekologię nie ominęła produktów weterynaryjnych. I tak mamy specjalne karmy wyprodukowane z wysokiej jakości ekologicznych surowców, ekologiczny żwirek, a nawet specjalne patyki dla psów wyprodukowane z ekologicznej gumy. Chciałabym tylko, by ktoś mi wyjaśnił jakim cudem gumowy patyk jest bardziej ekologiczny od tego z drewna. Ale pewnie chodzi o to, że zwykły patyk nie ma właściwych atestów.

Za masą produktów poszły też usługi – mamy salony piękności dla psów i kotów, specjalne zwierzęce spa, hotele dla zwierząt, myjnie dla psów, czytałam nawet o kobiecie trudniącej się dzierganiem ze splecionej sierści domowych ulubieńców specjalnych torebek, które później mogą nosić właścicielki ostrzyżonych czworonogów. Mamy szkoły i akademie dla psów, trenerów, treserów, a nawet wyspecjalizowanych psychologów – behawiorystów, którzy za sowitą opłatą przepracują z pupilami traumy wynikłe z jedzenie nieekologicznej karmy, nieudanej wizyty w spa i zbyt rzadkiej wymiany szczoteczek do zębów.

I tylko patrząc na to wszystko myślę sobie, że moje trzy ogromne psy wpadłyby w prawdziwą depresję, gdyby zamiast patyka dostały gumowy kijek, a zamiast wielkiej, wędzonej kości szczoteczkę do zębów dla psów. Sądzę, że na ich rozpacz, żaden psycholog by nic nie pomógł. Nie wiem, czy cokolwiek by pomogło. Nawet strategiczna gra dla psów, w której po przesunięciu kulki nosem, z otworu wypada smakołyk. Pewnie też ekologiczny.

Autor | Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka