Uroczysta gala w Dolnośląskim Centrum Filmowym zakończyła 6. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Złote Szczeniaki za najlepsze role filmowe trafiły do Magdaleny Popławskiej, Małgorzaty Szczerbowskiej, Artura Żmijewskiego, Tomasza Schuchardta i Dariusza Chojnackiego.

W tym roku do Złotych Szczeniaków FAF nominowanych było 16 aktorów. Jury pod przewodnictwem Renaty Dancewicz, po burzliwych obradach, postanowiło przyznać aż pięć, zamiast 4 nagród:

– za pierwszoplanową rolę kobiecą Magdalenie Popławskiej ( ATAK PANIKI)

– za pierwszoplanową rolę męską Arturowi Żmijewskiemu ( ATAK PANIKI) i Tomaszowi Schuchardtowi ( ACH ŚPIJ KOCHANIE)

– za drugoplanową rolę kobiecą Małgorzacie Szczerbowskiej ( WIEŻA. JASNY DZIEŃ)

– za drugoplanową rolę męską Dariuszowi Chojnackiemu ( SZCZĘŚCIE ŚWIATA )

Absolwent wrocławskiej filii PWST w Krakowie nie krył radości z nagrody.

To moja pierwsza aktorska nagroda w życiu. Bardzo się cieszę, że to za mojego ukochanego Rufina i że dostałem nagrodę w moim Wrocławiu, gdzie spędziłem wiele lat, gdzie studiowałem – mówił Dariusz Chojnacki podczas gali w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Małgorzata Szczerbowska odbierając nagrodę zwracała uwagę na zaangażowanie w film całej ekipy Wieży i dziękowała reżyserce.

Jagoda Szelc to fantastyczna osoba. Bardzo dziękuję, że wybrała mnie do tej roli – mówiła aktorka.

Festiwal Aktorstwa Filmowego rozpoczął się w sobotę 14 października. Podczas gali inaugurującej tegoroczne wydarzenie statuetkami Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w sztuce aktorskiej uhonorowani zostali Anna Dymna oraz Olgierd Łukaszewicz. Tym samym dołączyli do grona już wyróżnionych artystów: Katarzyny Figury, Jana Nowickiego, Beaty Tyszkiewicz, Marka Kondrata, Mai Komorowskiej, Janusza Gajosa, Krystyny Jandy, Daniela Olbrychskiego, Magdaleny Zawadzkiej i Jana Englerta. Nagrodę za najlepszą rolę serialową przyznano w tym roku Małgorzacie Kożuchowskiej, za kreację Natalii Boskiej w „Rodzince.pl

Jak co roku stolicą FAF był Wrocław, jednak festiwal gościł również w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Świebodzicach. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Centrum Technologii Audiowizualnych, Odra Film,Ośrodek Kultury i Sztuki, Stajko Film, Bystrzyca Kłodzka (Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury) oraz  Świebodzice (Miejski Dom Kultury).