3. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM startuje już za tydzień! Na siedem dni przed otwarciem przypominamy o panelach dyskusyjnych i wybranych punktach programowych.

Podczas Festiwalu proponujemy dwie okazje do dyskusji, obie w świdnickiej Galerii Fotografii. Pierwsza z nich będzie mieć miejsce w sobotę, 11 listopada, od godziny 11:00. Panel zatytułowany „Długie życie krótkiego metrażu” pozwoli zgromadzonym rozmówcom oraz widzom zastanowić się nad kondycją polskich krótkometrażowych produkcji, których powstaje coraz więcej. O tym, jak sprawić, by rozpowszechnić je bardziej; jak je promować i dystrybuować porozmawiają Paweł Kosuń (Centrala Film, Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM), Marta Sikorska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Maciej Rant z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Panel poprowadzi Anna Bielak, konsultantka scenariuszowa i dziennikarka.

Możliwość naocznego sprawdzenia stanu rodzimego krótkiego metrażu nadarzy się na SPEKTRUM dwukrotnie. W sobotę, 11 listopada, zaplanowano dwa bloki w Konkursie Filmów Krótkich. O 12:30 widzowie obejrzą „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura, „Heimat” Emi Buchwald, „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy i „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej. Drugi pokaz rozpocznie się o 21:15, a publiczność zobaczy tytuły takie jak: „Milczenie polskich owiec” Macieja Stuhra, „Deer Boya” Katarzyny Gondek i „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego.

Na „Dźwięki i muzykę w filmie” zapraszamy w niedzielę, 12 listopada, od 11:00. Paneliści pod wodzą Macieja Przestalskiego (Radio RAM, Radio Wrocław Kultura) w składzie: Marcin Lenarczyk, inżynier dźwięku odpowiedzialny za dźwięk i sound design m. in. do „Córek dancingu” czy „Deer Boya”, Michał Szablowski, kompozytor muzyki filmowej, m. in. do „Kolekcji sukienek” i „Za niebieskimi drzwiami” oraz Jan Topolski z Polskiego Wydawnictwa Muzycznego czy Glissando. Męska reprezentacja gości dyskusji spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, na ile stereotyp niskiej jakości dźwięku w polskim kinie jest krzywdzący oraz jak sprawić, żeby film i muzyka stanowiły doskonale uzupełniającą się kompozycję. Dowiemy się również, na czym polega rola kompozytora muzyki filmowej.

Podsumowaniem długiego festiwalowego weekendu będzie koncert wieńczący Spektrum w wykonaniu EABS. Od debiutanckiego albumu „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” zespół jest wciąż wspominany przez polskie i zagraniczne media muzyczne i lifestyle’owe. EABS gwarantują nam wyselekcjonowaną dawkę utworów zaaranżowanych przez Krzysztofa Komedę do etiud baletowych, filmów fabularnych, krótkich metraży, dokumentów i animacji. Muzyczne doświadczenie będzie na Spektrum wyjątkowe także z innego powodu – to jedyny koncert w Polsce, podczas którego artyści pojawią się na scenie z brytyjskim flecistą i saksofonistą Tenderlonious’em.

Informujemy również, że godzina spotkania z Jakubem Gierszałem uległa zmianie. Na rozmowę z aktorem zapraszamy w piątek, 11. listopada, od godziny 14:30, w świdnickim Klubie Bolko przy pl. Grunwaldzkim 11.


Autor: Patrycja Strzyżewska

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBlamaż w Kielcach
Następny artykuł„Twój Vincent” oraz „Komunia” nominowane do Europejskich Nagród Filmowych
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.