Wydarzenie kinowe dla młodych widzów, spotkanie awangardowej muzyki i filmu, a także festiwal poświęcony urbanistyce i architekturze. Wrzesień we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty zapowiada się pod znakiem festiwali i dobrych filmów.

Przedpremierowy pokaz filmu „Czarne Bractwo. BlacKkKlansman” w reżyserii Spike Lee odbędzie się 9 września o 19:15 .
Kultowy reżyser i głos Afroamerykanów w Hollywood powraca w wielkim stylu. Tym razem widzowie przeniosą się do USA lat 70. Ron Stallworth ( w tej roli John David Washington) zostaje właśnie pierwszym czarnoskórym detektywem w Departamencie Policji w Colorado Springs. Chcąc uzyskać szacunek kolegów z pracy, podejmuje się zadania na granicy absurdu – postanawia zinfiltrować rasistowski Ku Klux Klan.

Pokaz przedpremierowy i spotkanie z twórcami filmu „Juliusz” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka odbędzie się 13 września o godzinie 20:30.
Tytułowy bohater filmu „Juliusz” to uporządkowany nauczyciel plastyki. Jego głównym problemem w życiu jest ojciec – nieustająco imprezujący artysta-malarz, który po zawale musi zmienić styl życia, jednak nic nie jest w stanie go do tego przekonać. Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. Scenariusz do filmu przygotowały polskie gwiazdy stand-upu, m.in. Abelard Giza i Kacper Ruciński. W filmie wystąpili m.in. Wojciech Mecwaldowski, Jan Peszek czy Jerzy Skolimowski.

Gratka nie tylko dla miłośników sztuki – Art Beats: „Hitler kontra Picasso i reszta” w reżyserii Claudio Poli już 15 września o godzinie 18:00.
„Hitler kontra Picasso i reszta” to opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach. Narratorem filmu jest Tony Servillo – jeden z najsłynniejszych włoskich aktorów, znany m.in. z „Wielkiego piękna” Paola Sorrentino.

Dyskusja połączona z pokazem filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto” w reżyserii Matt’a Tyrnauer’a będzie miała miejsce 19 września o godzinie 18:00.
Wydarzenie jest przedsmakiem szóstej edycji MIASTOmovie. „Obywatelka Jane. Walka o miasto” to film dedykowany jednej z najważniejszych aktywistek i pisarek zajmujących się urbanistyką – Jane Jacobs, której przełomowa książka „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem. Pozycja trafiła jednak idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu” i w czas rozwoju ruchów miejskich. Po seansie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: Grzegorz Piątek (prezes Fundacji Centrum Architektury, polskiego wydawcy książek Jane Jacobs) i Tomasz Stefanicki (oficer pieszy w Urzędzie Miejskim Wrocławia). Rozmowę poprowadzi Agnieszka Imiela-Sikora ze Stowarzyszenia Akcja Miasto.

Kolejny pokaz filmu zakończonego dyskusją odbędzie się 21 września o godzinie 18:00.
„Jesteśmy Żydami z Breslau” to film w reżyserii Karin Kaper i Dirka Szuszies, prezentujący losy 14 ocalałych świadków historii – mieszkańców Breslau, w trzeciej co do wielkości gminie żydowskiej Niemiec. Ich życiowe doświadczenia składają się na imponujący, wielowymiarowy portret pokolenia. Po seansie odbędzie się dyskusja z twórcami filmu.

 „Dom, w którym mieszka opera” w reżyserii  Susan Froemke to filmowy portret niezwykłego budynku-instytucji i jednocześnie wielkich zmian w Nowym Jorku. Susan Froemke to wielokrotnie nagradzana reżyserka, wykorzystująca rzadko prezentowane materiały archiwalne, zdjęcia, wywiady i nagrania wyjątkowych wydarzeń i występów gwiazd na starej i nowej scenie Metropolitan Opera. Pokaz, który odbędzie się 22 września o godzinie 18:00, jest zapowiedzią nowego sezonu transmisji oper ze słynnej The Met w Nowym Jorku.

22 września rozpoczyna się również 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Jest to największe i najpopularniejsze wydarzenie filmowe w Polsce, którego adresatami są dzieci w wieku 4-12 lat. Najważniejszym tematem festiwalu będzie kinematografia Indii. W programie znajdą się projekcje kilkudziesięciu filmów z całego świata, ekranizacje literatury dziecięcej i młodzieżowej, do tego spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.Festiwal potrwa do 30 września.

7. Avant Art Film rusza już 24 września. W programie kinowe portrety postaci i zjawisk, które oddychają alternatywą. Wśród nich m.in. „MATANGI / MAYA / M.I.A.” – opowieść o współczesnej ikonie muzyki z politycznym przesłaniem czy „American Valhalla” – unikatowy zapis spotkania dwóch legend: Iggy’ego Popa i Joshui Homme’a z Queens of the Stone Age. Wydarzenie potrwa do 30 września.

26 września rusza MIASTOmovie 6: Ulica, czyli festiwal filmowy dedykowany urbanistyce i architekturze. W tym roku organizatorzy szczególnie przyjrzą się ulicy: przestrzeni dla komunikacji, handlu, rekreacji, ale też konfliktów czy protestów. W programie pokazy dokumentów, spotkania i rozmowy z gośćmi. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj i tutaj. Festiwal potrwa do 30 września.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe