Obrazem „Nie jestem twoim murzynem” w reżyserii Raoula Pecka rozpoczął się 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. O Grand Prix Dolnego Śląska 2017 i 3 tys. euro walczy w tym roku 14 filmów. Zwycięzcę wybierze jury, w składzie: Konrad Imiela, Agnieszka Wolny-Hamkało i Robert Gonera. Poznamy go w sobotę – 20 maja.

Nominowany do Oscara „Nie jest twoim murzynem” jest wstrząsającym obrazem. Reżyser Raul Peck  przy pomocy archiwalnych zdjęć połączonych z muzyką i narracją (niepublikowana książka Jamesa Baldwina, afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty) opowiada o przemocy na tle rasowym w Stanach Zjednoczonych. Historia dotyczy działalności i śmierci trzech przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga, walczących o prawa dla swoich czarnych braci. Wzruszające i przerażające jednocześnie są są fragmenty nagrań, na których biali mieszkańcy USA w paskudny sposób wypowiadają się o Afroamerykanach. Lżą ich i opluwają, biją, kopią i wykpiwają. Bardzo łatwo nasuwa się skojarzenie zachowań wobec uchodźców, na śmierć których, bez większej refleksji patrzy cały świat. Pytania stawiane przez Baldwina zmuszają do szukania odpowiedzi. Książka „Remember This House”, pisana wówczas przez niego, nie analizuje tylko trudnego życia Afroamerykanów, ale też  przenosi rasizm na inne płaszczyzny życia, gdzie niestety zwyczajne bycie „innym” naraża na szereg niechcianych zdarzeń.

Oprócz niego zobaczymy jeszcze „Safari” Ulricha Seidla, „Austerliz” Siergieja Łoźnicy, „Ostatni w Aleppo” Ferasa Fayyada czy komedię „Amatorzy w kosmosie” Maxa Kestnera. Na uwagę zasługuje też „Dobry listonosz” Tonislawa Hristova, który opowiada o zmieniającej się Europie, czy „Beuys. Sztuka to rewolucja” Andresa Veiela – o niemieckim teoretyku sztuki Josephie Beuysie. Nominowane zostały także: „Dawson City: czas zatrzymany” Billa Morrisona, „Jak spotkać syrenę” Coco Schrijber, „Gdy odwracasz wzrok” Phie Ambo, „Wypaleni” Jerome;a Le Maire’a, „Maszyny” Rahula Jaina, „Brima – kraj poezji” Petra Loma i „Bez tytułu” Moniki Willi i Michaela Glawoggera.

Więcej o filmach konkursowych na stronie docsag.pl

Laureatem Grand Prix Dolnego Śląska 2016 została „Sonita” Iranki – Rokhsareh Ghaem Maghami.


Autor: Sabina Misakiewicz