W najbliższą niedzielę Kino Nowe Horyzonty zaproponuje nam podróż śladami dziennikarza Micheala Pollana w poszukiwaniu prawdy o jedzeniu i odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę powinniśmy jeść.

Aspekt żywieniowy staje się coraz częściej poruszanym tematem, nie tylko w naszym życiu, ale i mediach, które nas otaczają. Inicjatywa Films For Food pojawiła się w polskim kinie jesienią ubiegłego roku i stara się docierać do odbiorców, realizując obrany przez siebie cel poprzez projekcję kolejnych filmów z nurtu kina kulinarnego. Z perspektywy panującej mody na zdrową żywność wydaje się ona nie tylko idealnie uzupełniać trendy, ale także stanowić ich przedłużenie – kolejny krok w długim marszu do lepszego poznania tego co spożywamy, a przez to i samych siebie.

W ramach projektu 5 marca w Kinie Nowe Horyzonty zostanie zaprezentowany film W obronie jedzenia, w którym wybierzemy się w podróż po świecie wraz z reżyserem Michaelem Schwarzem oraz towarzyszącym mu dziennikarzem Michaelem Pollanem. Twórcy postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę powinniśmy jeść. Podczas wędrówki napotkają na swojej drodze wielu wyjątkowych przedstawicieli różnych kultur, poznają ich nawyki żywieniowe, a wszystko po to, żeby ostatecznie sformułować kilka prostych zasad, które pomogą zmienić i zrozumieć sposób w jaki się odżywiamy, sprawić, że jedzenie stanie się nie tylko źródłem codziennej przyjemności, ale także zdrowia i siły.

Dokument w Obronie jedzenia został zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki Micheala Pollana W obronie jedzenia. Manifest wszystkożercy, która znalazła się na liście najbardziej poczytnych książek w Stanach Zjednoczonych. Pollan to specjalista w dziedzinach żywienia i produkcji żywności. W swoich książkach stara się zwrócić uwagę na wiele problemów dotyczących wspomnianych aspektów, ale także wskazać rozwiązanie, które mogą okazać się przydatne dla wielu z nas.

Na zakończenie dodam, że książka zbulwersowała zarówno środowisko dietetyków, jaki i amerykańskich konsumentów. Może więc warto sprawdzić, czy film okaże się równie kontrowersyjny.


Autor: Patryk Wolny