Jedyny na świecie międzynarodowy festiwal poświęcony filmom abstrakcyjnym zagości we Wrocławiu. W Centrum Technologii Audiowizualnych odbędą się pokazy krótkometrażowych produkcji, wykłady masterclass, spotkania z twórcami, zajęcia dla dzieci oraz pokazy na żywo dzieł artystów. Udział we wszystkich festiwalowych atrakcjach będzie darmowy.

Punto y Raya (PyR) to wydarzenie w całości dedykowane filmowi abstrakcyjnemu, który łączy w sobie sam film, sztuki wizualne, nowe media, muzykę, dźwięk i sztukę eksperymentalną. Celem festiwalu jest promocja tych produkcji, które poprzez wykorzystanie uniwersalnych i ponadczasowych środków wyrazu, tworzą wyjątkowy rodzaj filmowego języka, przekraczającego bariery międzykulturowe.

Gdy zabrałem się za swój film, nie miałem pojęcia co robić. Pomyślałem, żeby spróbować nagrywać gotowany na patelni tłuszcz, a potem przerobić go graficznie i nanieść na taśmę. Widać doskonale na nagraniu niektóre bąbelki i zarysowania na teflonie. Co do muzyki to również zdecydowałem się postawić na gastronomię. Audio w filmie stanowi w głównej mierze przerobiony dźwięk mikrofalówki – opowiada ze śmiechem Pedro Ferreira o swojej produkcji pt. „Zasmażany Film”.

 

Festiwal zainaugurowany został w 2007 roku i od tego czasu odbywał się już w Hiszpanii, Niemczech i na Islandii, w takich instytucjach kultury jak ZKM w Karlsruhe, czy Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie. W tym roku wydarzenie zawita do Polski. Jego 7. edycja odbędzie się w dniach 25-28 października 2018 roku we wrocławskim CeTA.

Festiwal oferuje odbiorcom, zainteresowanym filmem zróżnicowany program. Poza międzynarodowym konkursem produkcji krótkometrażowych, będzie czekać na nas sekcja poświęcona polskim twórcom „Polish Panorama” oraz brytyjskim „British Panorama”, retrospektywy artystów, wykłady, pokazy dla dzieci, pokazy na żywo oraz warsztaty.

Każdy może zgłosić swoją abstrakcyjną produkcję na festiwal. Zgłoszenia można przesyłać poprzez stronę: www.puntoyrayafestival.com/en/blog/articles/18/3. Termin nadsyłania mija 30 lipca.

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Wojciech Kosek, Pedro Ferreira, Punto y Raya festiwal