Szósta edycja festiwalu MIASTOmovie będzie jednocześnie pierwszą, podczas której międzynarodowe produkcje powalczą o nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o miastach, architekturze i urbanistyce. Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu między 26 a 30 września.

W konkursowych zmaganiach wystartuje pięć pochodzących z różnych stron Europy i świata tytułów. W sekcji konkursowej premierowo zobaczymy film „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy” („Dispossession: Great Social Housing Swindle”) w reżyserii Paula Sng, badający przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii. Obraz pokazuje, jak zmieniała się brytyjska polityka w odniesieniu do mieszkalnictwa komunalnego. W programie konkursu znajdzie się także „BIG Time” Kaspara Astrupa Schrodera – portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni, która po sukcesach w Kopenhadze przeniosła się do Nowego Jorku.

 

Szansę na nagrodę 6. edycji MIASTOmovie ma także stworzony przez Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha „Duch Bauhausu” („Bauhaus Spirit”), przedstawiający historię słynnej szkoły projektowania oraz artystów, naukowców i architektów, którzy także i dziś w swej pracy odnoszą się do tego utopijnego projektu. Widzowie zobaczą też „Miasto słońca” („City of the Sun”) w reżyserii Ratiego Oneli – opowieść o podupadłym poprzemysłowym mieście w Gruzji. Ostatnim z konkursowych tytułów jest niemiecka propozycja „Do kogo należy miasto?” („Whose City?”). Autor filmu, Hans Christian Post, pokazuje w swoim obrazie transformację Berlina z nieco zaniedbanego, ale dynamicznego miasta w coraz ważniejsze i bardziej eleganckie centrum biznesowe.

Laureata wybierze trzyosobowe jury: Juho-Pekka Tanskanen – reżyser festiwalowego filmu otwarcia „Czekając na Barcelonę” („Waiting for Barcelona” – szczegóły tutaj), dyrektorka artystyczna ukraińskiego Festiwalu Filmu i Urbanistyki „86” Nadia Parfan oraz Aleksandra Hamkało – wrocławianka i aktorka filmowa. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro.

Festiwal odbędzie się od 26 do 30 września, bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września. Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.MIASTOmovie.pl.