Grupka nastolatków, pożyczone instrumenty i niesamowita kobieta – Elizabeth Njorge. Tak wyglądały początki Ghetto Classics. Na festiwalu Brave, dzieci ze slumsów po raz pierwszy wystąpiły poza Kenią. Na finałowym koncercie we wrocławskim Capitolu wystąpiła 20-osobowa delegacja, która zagrała na scenie wraz z Radzimirem Dębskim oraz zaproszonymi przez niego lokalnymi wirtuozami.

Naznaczone biedą i przemocą życie w slumsach, któremu towarzyszy dym ze spalanych nieopodal hałd śmieci. W takiej rzeczywistości wychowują się i dorastają kenijskie dzieci. Wytchnienie i szansę na kontakt z innym światem daje im muzyka. Otwiera im też wiele możliwości rozwoju – najzdolniejsi mają szansę stać się członkami Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Kenijskiej (National Youth Orchestra Of Kenya). Młodzi dorośli dostają możliwość pójścia na studia, zostania nauczycielem muzyki w szkołach czy bycia tutorami w programie Ghetto Classics.

Projekt edukacyjny dla dzieci z zaniedbanych środowisk, Ghetto Classics, ruszył w 2008 roku dzięki determinacji Elizabeth Njoroge, działaczki społecznej i miłośniczki muzyki klasycznej. Kobieta założyła w Kenii organizację The Art of Music. Oferuje ona dzieciom ze slumsów darmową naukę gry na instrumentach, z której w Korogocho (slumsach kenijskiej stolicy Nairobi) i okolicach korzysta około 650 podopiecznych. Obecnie Ghetto Classics to 80-osobowa orkiestra. Pod okiem profesjonalnych muzyków dzieci uczą się nie tylko klasycznego repertuaru, ale również tradycyjnych afrykańskich utworów czy kompozycji filmowych Hansa Zimmera. Wspólna praca uczy ich samodyscypliny i wzmacnia poczucie własnej wartości, ale również rozwija wrażliwość i umiejętność pracy w grupie, co jest niezbędne w grze w orkiestrze.

Wychowankowie biorą także udział w warsztatach z muzykami znanymi na całym świecie. W 2017 roku poprowadził je również polski kompozytor, Radzimir Dębski, znany jako JIMEK. Jest on autorem muzyki filmowej i symfonicznej, który zasłynął remiksem utworu Beyoncé „End of time”. Jimek wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wykonał słynną już Hip-Hop History Orchestrated by JIMEK. Dla dzieciaków ze slumsów każda możliwość pracy z renomowanymi muzykami to wielkie przeżycie. Przez tydzień JIMEK pracował z młodzieżą nad ich wersją Historii hip-hopu, a w tym roku zagrał z nimi w Kenii na Safaricom International Jazz Festival.

 

 

 

Reportaż dokumentujący współpracę Ghetto Classics i Radzimira Dębskiego:

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch