Po kilku miesiącach spotkań w Muzeum Współczesnym Wrocław filmowy projekt Kino „Schron” dobiega końca. 10 czerwca o godzinie 18:00 zapraszamy na ostatni pokaz tego sezonu – cykl zamknie szwajcarski obraz „Schron”.

Obecna (tymczasowa) siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław powstała w 1942 r. jako schron przeciwlotniczy. Budynek przy Placu Strzegomskim niemal natychmiast zaczął spełniać inne funkcje. Przez pięć miesięcy trwania Kino „Schronu”, przyglądamy się historii tego miejsca, opowiadając ją poprzez dzieła filmowe. Na zamknięcie cyklu proponujemy nigdy wcześniej nie pokazywany we Wrocławiu „Schron” jednego z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów Fernanda Melgara.

„Schron” miał polską premierę pod koniec 2014 roku podczas festiwalu Watch Docs, który kilka lat temu Melgar wygrał z filmem „Lot specjalny”. Tym razem reżyser pokazuje nam schronisko dla bezdomnych w Lozannie. Jest ono zlokalizowane w dawnych schronie przeciwatomowym. Schronisko ma ograniczoną liczbę miejsc, każdej nocy pracownicy muszą wybierać, komu dadzą nocleg, a dla kogo zabraknie przestrzeni. Cykl filmowy zorganizowany w przestrzeni Muzeum w dawnym schronie przeciwlotniczym prowokuje do postawienia różnych pytań. Podczas finałowego spotkania będziemy chcieli skupić się na tematyce bezdomności oraz na idei adaptowania dawnych schronów do nowych funkcji – wstęp do filmu wygłosi dr Jerzy Żurko z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Finał projektu Kino „Schron” odbędzie się 10 czerwca o godzinie 18:00. Wstęp na pokazy jest wolny (liczba miejsc ograniczona). Kuratorem cyklu jest Lech Moliński, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej (www.wrocff.com.pl), dziennikarz i animator kultury. Cykl organizuje Muzeum Współczesne Wrocław, a jego partnerem jest Wrocławska Fundacja Filmowa. Więcej informacji o pokazie znajdą Państwo na stronie wydarzenia na Facebooku.

Do zobaczenia w Muzeum Współczesnym Wrocław!