Problemy z kolanami to jedna z najczęstszych dolegliwości. Domowym sposobem najlepiej, w zależności od kontuzji, bolące kolano schłodzić lub ogrzać. Jest jeden nietypowy sposób, choć przez wielu uważany za zabobon. Najważniejsze, że jest skuteczny – pisze dyplomowany fizjoterapeuta Katarzyna Sawińska-Wakuluk.

Ponoć dawniej najlepszym sposobem na wodę w kolanie i inne dolegliwości, były liście kapusty. Jak wykonać taki okład z liści kapusty? Zebrane liście kapusty tłuczemy, najlepiej tłuczkiem i ogrzewamy. W przypadku świeżego urazu liście chłodzimy np. w lodówce. Kapustę w takiej postaci nakładamy na kolano i owijamy bandażem by się dobrze trzymało. Najlepszym sposobem wykonywania takiego zabiegu jest pora nocna, gdy idziemy już spać. Okłady powtarzamy do czasu ustąpienia opuchlizny. Jeśli nie posiadamy kapusty, można w jej zastępstwie użyć surowe ziemniaki, przygotowując je do okładów w ten sam sposób co kapustę.

Mimo wszystkich sposobów leczenia wody w kolanie domowymi sposobami warto pamiętać iż nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. Domowe sposoby jedynie złagodzą ból lub zlikwidują go chwilowo.

Autor | Katarzyna Sawińska-Wakuluk

*

Katarzyna Sawińska-Wakuluk pełni dzisiaj dyżur w godz. 13-14.
Każdy, kto chciałby się poradzić, może zadzwonić pod numer telefonu: 691 628 558 (koszt wg stawek operatora).

W innym terminie pytania można przesyłać za pomocą naszego formularza kontaktowego.