- KARTKA Z KALENDARZA - 16 LIPCA -


Sezon przeziębień w pełni. Na każdym kroku zasypywani jesteśmy reklamami „cudownych” specyfików na kaszel, gorączkę, ból gardła i katar. Które z nich jednak wybrać, gdy choroba dotknie nas samych? Które zadziałają najszybciej i najmniej obciążą wątrobę? – pisze dyplomowany fizjoterapeuta Katarzyna Sawińska-Wakuluk.

- REKLAMA -

Większość tych leków ma tę samą substancję czynną. Łatwo można ją przedawkować i zaszkodzić sobie jeszcze mocniej. Jeśli objawy nie są bardzo nasilone warto poradzić sobie z nimi domowymi sposobami.

Jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest gorączka. W jej zwalczeniu pomocna będzie herbata lipowo-miodowa. Przygotujemy ją zalewając 2 łyżeczki kwiatów lipy szklanką wrzątku. Napar przykrywamy i odstawiamy na ok. 10 minut, dodajemy 2 łyżeczki miodu naturalnego i jeszcze ciepły wypijamy. Po wypiciu należy położyć się do łóżka. Osoby, które nie lubią miodu mogą do naparu z lipy dodać sok z malin. Do zbijania temperatury można zastosować także chłodne (nie zimne!) okłady. Gazę zamoczoną w letniej wodzie przykładamy na czoło, kark, nadgarstki lub łydki, trzymamy do momentu ogrzania i zmieniamy na chłodne.

Przeziębieniu bardzo często towarzyszy kaszel. Mokry można pokonać pijąc syrop z miodu i cebuli. Do 3 drobno pokrojonych cebul dodajemy 0,5 szklanki miodu i odstawiamy na 3 godziny. Po upływie tego czasu dolewamy 50 ml przegotowanej, letniej wody, mieszamy i odstawiamy na kolejne 3 godziny. Na koniec przecedzamy do zamykanego naczynia i pijemy kilka razy dziennie po łyżeczce. Suchy kaszel zwalczymy syropem z oliwy i cytryny. Sok wyciśnięty z 1 cytryny mieszamy z 200 ml oliwy z oliwek. Tę miksturę pijemy 3 razy dziennie po łyżeczce. Bez względu na rodzaj kaszlu pomożemy sobie pijąc dużo wody lub herbat ziołowych. Złagodzi go również nawilżanie powietrza w mieszkaniu.

Częstym objawem przeziębienia jest także katar. Jedną z najlepszych metod walki z nim są inhalacje. Trzeba łyżkę szałwii, tymianku, lipy lub rumianku zalać litrem wrzątku, nachylić się nad naczyniem, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać powstałą parę przez 10 minut. Do inhalacji zamiast ziół można zastosować olejki eteryczne – eukaliptusowy, miętowy, lawendowy lub sosnowy. Paroma kroplami olejku powinno się skropić poduszkę. Ułatwi to oddychanie podczas spania i odpoczynek. Niezwykle istotne jest także częste dmuchanie w chusteczkę. Zaleganie wydzieliny wewnątrz nosa pogorszy nasz stan i zniweczy wszelkie próby zwalczenia kataru.

Bardzo uciążliwą oznaką przeziębienia jest ból gardła i chrypka. Skuteczna na nie jest metoda stosowana przez prababki- okład z ziemniaków. Ugotowane, gorące ziemniaki należy rozgnieść, zawinąć w ręcznik, przyłożyć do gardła i delikatnie, ale szczelnie owinąć szalikiem. Taki okład pozostawiamy do wystygnięcia ziemniaków. Na ból gardła często stosowana jest płukanka z soli. Należy łyżeczkę soli rozpuścić w wodzie i płukać gardło 3 razy dziennie. Zamiast soli można stosować napary ziołowe z rumianku, tymianku lub szałwii. Bardzo istotne jest, aby temperatura płynu nie przekraczała temperatury ciała. Ból gardła i chrypkę złagodzi także nawilżanie powietrza.

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą efektów należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Nieleczone przeziębienie może rozwinąć się w wiele bardzo poważnych chorób.

Autor | Katarzyna Sawińska-Wakuluk

*

Katarzyna Sawińska-Wakuluk pełni dzisiaj dyżur w godz. 14-15.
Każdy, kto chciałby się poradzić, może zadzwonić pod numer telefonu: 691 628 558 (koszt wg stawek operatora).

W innym terminie pytania można przesyłać za pomocą naszego formularza kontaktowego.