Większość ludzi w Polsce uważa imbir za przyprawę. Jest stosowany jako dodatek do ciast, deserów, dań mięsnych, piwa i herbaty. Mało kto jednak zna jego właściwości lecznicze, stosowane już od tysięcy lat na bliskim wschodzie. Warto je poznać, gdyż tą tanią i ogólnie dostępną przyprawą można wyleczyć bardzo wiele chorób – pisze dyplomowany fizjoterapeuta Katarzyna Sawińska-Wakuluk.


Powszechnie znane są rozgrzewające właściwości imbiru. Dzięki niemu łatwiej zwalczymy przeziębienie. Dodatkowo dzięki właściwościom odkażającym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym wyleczy ból gardła. Pomoże też złagodzić bóle stawów, gdyż zawiera substancje przeciwzapalne.

Osoby mające problemy z układem krążenia także powinny włączyć tę przyprawę do swojego codziennego menu. Imbir zapobiega zlepianiu się płytek krwi i tworzeniu się zakrzepów krwi. Dzięki działaniu rozgrzewającemu usprawnia również krążenie. Krążąca szybciej krew polepszy ukrwienie, a tym samym odżywienie mózgu. Wpływa to na zwiększenie jego wydajności i poprawę koncentracji.

Olejek znajdujący się w korzeniu imbiru ma działanie rozkurczowe. Pomoże każdej kobiecie złagodzić bóle miesiączkowe a osobom z problemami trawiennymi pozbyć się ich. Dzięki regularnemu stosowaniu unikniemy niestrawności, ponieważ imbir reguluje wydzielanie soków żołądkowych i minimalizuje wzdęcia.

Imbir dodawany jest do leków przeciw chorobie lokomocyjnej. Zwalcza nudności i wymioty po zastosowaniu narkozy i chemioterapii, a także te towarzyszące migrenom. Zmniejsza również częstotliwość i nasilenie bólów migrenowych.

Olejek imbirowy jest częstym dodatkiem do kremów na cellulit. Zastosowany w trakcie masażu poprawi ukrwienie, metabolizm i wygląd skóry.

Obecnie prowadzone są badania nad zastosowaniem imbiru w zapobieganiu i leczeniu nowotworów. Wstępne testy wykazały jego skuteczność w zwalczaniu nowotworu jajników i okrężnicy.

Z leczniczych właściwości tej przyprawy nie mogą niestety korzystać wszyscy. Powinny jej unikać kobiety w ciąży i matki karmiące, osoby cierpiące na refluks żołądka oraz chorobę wrzodową.

Autor | Katarzyna Sawińska-Wakuluk

*

Katarzyna Sawińska-Wakuluk pełni dzisiaj dyżur w godz. 14-15.
Każdy, kto chciałby się poradzić, może zadzwonić pod numer telefonu: 691 628 558 (koszt wg stawek operatora).

W innym terminie pytania można przesyłać za pomocą naszego formularza kontaktowego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWęzeł przesiadkowy przeniesiony z dworca PKS
Następny artykułImprowizacje #1 – ciąg dalszy
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.