Przestrzenie Galerii Dworcowej już we wrześniu wypełnią kadry z fotograficznego archiwum rodziny Romerów. W ramach ekspozycji „Zapomniane światło prywatnych dni” zobaczymy zdjęcia autorstwa Witolda Romera, jego syna Jana oraz inne fotografie, odnalezione w skrzyniach, które przez lata leżały ukryte w zakamarkach domu rodzinnego wnuczki Witolda – Barbary Romer.

„Zapomniane światło prywatnych dni” to tytuł wystawy, którą już od 4 września oglądać będzie można na pierwszym piętrze wrocławskiego Dworca Głównego. W jej ramach zaprezentowane zostanie bogate archiwum zdjęć Witolda Romera – wrocławskiego fotografika.

Archiwum nie posiada katalogu czy spisu. O tym, jak szerokie było spektrum zainteresowań fotografa, trzeba przekonać się samemu. Wśród zdjęć Romerów znaleźć można nie tylko kadry fotografii lotniczej i górskiej, która przywołuje na myśl twórczość Ansela Adamsa, ale również portrety dzieci wykonane aparatem średnioformatowym. Przygotowany został także materiał dotyczący „nowej fotografii” – modernistycznego nurtu, skupiającego się na obiektach przemysłowych. Zobaczymy również Witolda Romera jako naukowca z Zakładu Fotografii Politechniki Lwowskiej i wynalazcę izohelii – metody hipsometrycznej w kartografii, która polega na zredukowaniu obrazu jedynie do kilku tonów. W twórczości Romerów pojawiają się także wątki miejskie – twórca fotografował przede wszystkim Wrocław, ale także Lwów, Londyn i Norymbergę. Przez kadry przewijać się będzie także to, co beztroskie – czas wolny, skoki narciarskie i nieoficjalne portrety znajomych. Niewątpliwie warto przyjrzeć się również fotografiom syna Witolda, Jana, w którego ujęciach widoczne jest spojrzenie Romerów.

Jednak „Zapomniane światło prywatnych dni” to nie tylko zdjęcia. W ramach wystawy uruchomione zostanie także centrum edukacyjne, w którym będzie można dowiedzieć się więcej o Witoldzie Romerze i o czasach, w jakich tworzył. Przewidziana jest również część warsztatowa, w której każdy będzie mógł zostać kuratorem archiwum Romerów i samemu stworzyć narrację do otwartej formy wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 września o 19:00 w Galerii Dworcowej na 1. piętrze Dworca Wrocław Główny. Ekspozycję oglądać będzie można codziennie (wtorek, środa, czwartek w godzinach 15:00-20:00, piątek, sobota, niedziela – 11:00-20:00) aż do 21 października. Kuratorem wystawy jest Maciej Bujko.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe