Polacy, mimo ponownego zdobycia mistrzowskiego tytułu, znaleźli się na czwartym miejscu w rankingu FIVB. O olimpijską kwalifikację powalczą najprawdopodobniej z Francją, Słowenią i Tunezją.

Końcowa klasyfikacja siatkarzy w oficjalnym rankingu FIVB miała kluczowe znaczenie dla ustalenia dalszych warunków wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Mimo obronienia mistrzowskiego tytułu, polskich siatkarzy nie ominą turnieje kwalifikacyjne do najważniejszej imprezy, która odbędzie się latem w 2020 roku w stolicy Japonii.

Szansę na podróż do Tokio otrzymają 24, najwyżej położone w tabeli drużyny, które zostaną podzielone na sześć grup po cztery zespoły. Od 9 do 11 sierpnia 2019 roku drużyny te powalczą o paszport o Azji. Tylko zwycięscy tych turniejów otrzymają szansę na reprezentowanie swojego kraju w nadchodzących igrzyskach. Japonia jako gospodarz nie podlega kwalifikacji.

Polska w światowym rankingu zajęła czwarte miejsce i o Tokio zawalczy najprawdopodobniej z Francją (9. miejsce), Słowenią (17. miejsce) i Turcją (22.miejsce). Dla siatkarzy Vitala Heynena to nie będzie łatwe zadanie. O ile Słoweńcy i Tunezyjczycy są spokojnie w zasięgu Biało-Czerwonych, to Trójkolorowi to mistrzowie Europy z 2015 roku i srebrni medaliści tegorocznej Ligi  Narodów. Gdy trafią na dobrą dyspozycję mogą okazać się niebezpieczni. Gdyby te rozgrywki nie dały Polakom pewnego udziału w IO, to w styczniu 2019 roku będą mieli jeszcze jedną okazję w turnieju kontynentalnym.

Polki w oficjalnym rankingu zajęły 26. miejsce, więc ich droga do Tokio skończyła się, nim się jeszcze zaczęła.

Podczas konferencji FIVB został przedstawiony także unowocześniony model piłki. Najnowsza mikasa „V200W” zachowała żółto-niebieską kolorystykę, zmieniono natomiast konstrukcję i polepszono aerodynamikę, która ma wpływać na większą kontrolę ruch siatkarzy przy każdym odbiciu. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy piłka ma trafić do wiodących klubów i drużyn narodowych. „V200W” będzie oficjalną piłką igrzysk Tokio 2020.


Autor: Zuzanna Kuczyńska
Zdjęcie: Instagram