Złoty Anioł w konkursie „On Air” przypadł francuskiemu obrazowi „Jeszcze nie koniec” w reżyserii Xaviera Legranda. Srebrny Anioł powędrował do reżyserki Mariam Khatchvani, natomiast specjalny Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą otrzymał Maciej Stuhr.

W sobotę w Toruniu miała miejsce uroczysta gala rozdania nagród w konkursach odbywających się w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Grand Prix Festiwalu, Złotego Anioła w konkursie „On Air”, otrzymali francuscy twórcy za film „Custody” („Jeszcze nie koniec”).

„Dojrzałe pokazanie konfliktu rodzinnego w sposób tak trzymający w napięciu, że mamy wrażenie, że oglądamy thriller. Za precyzyjne i kompletne dzieło filmowe.”

Tymi słowami Jury argumentowało przyznanie nagrody dla „Jeszcze nie koniec”. Reżyser, Xavier Legrand, opisał swój film w sposób następujący:

„To film zbudowany na strachu. Ów strach budzi człowiek gotowy zrobić wszystko, by odzyskać kobietę, która z kolei chce od niego odejść i uciec przed jego agresywnym zachowaniem.”

Gruzińska reżyserka Mariam Khatchvani za „Macierzyństwo” została nagrodzona Srebrnym Aniołem, zdobywając tym samym tytuł Najlepszego Reżysera w konkursie „On Air”. Decyzją Jury wyróżniono dwa obrazy: amerykański „Patti Cake$” Geremy’ego Jaspera za postaci, które są zaprzeczeniem stereotypów oraz nieszablonowe aktorstwo. A także szwedzki Korparna” Jensa Assura, który został doceniony za pełne poetyki zdjęcia obrazujące izolację wiejskiego życia.

W konkursie „From Poland” zwyciężył „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego. Film spodobał się także widzom, którzy swoimi głosami przyznali mu Nagrodę Publiczności. Obraz opowiadający o życiu  życia Jerzego Górskiego, który mimo wielu przeciwności został mistrzem świata w podwójnym triatlonie już w połowie listopada trafi do kin.

Emi Buchwald za „Naukę” zdobyła Złotego Anioła w konkursie filmów krótkometrażowych „Shortcut”. Jury przyznało także wyróżnienia i w tej kategorii. Trafiły one odpowiednio do estońsko-chorwackiej animacji „Corner” reżyserii Luciji Mrzljak oraz do węgierskiego „Invisibly” Árona Szentpéteriego.

Maciej Stuhr, Katarzyna Nosowska oraz Marek Kotarski otrzymali jedną z nagród specjalnych. W do ich rąk trafiły Złote Anioły za Niepokorność Twórczą. Nagroda dla ludzi kina związanych z regionem kujawsko-pomorskim otrzymała aktorka Małgorzata Kożuchowska. Za całokształt twórczości nagrodzony został Jan Englert.


Pełną listę nagrodzonych znajdziecie poniżej:

Międzynarodowy Konkurs Debiutów i Drugich Filmów „On Air”

Grand Prix Tofifest — Złoty Anioł: „Jeszcze nie koniec”, reż. Xavier Legrand, Francja.
Srebrny Anioł (nagroda dla najlepszego reżysera): Mariam Khatchvani, Gruzja, za reżyserię w filmie „Macierzyństwo”.
Wyróżnienie specjalne Jury: „Patti Cake$”, reż. Geremy Jasper, USA
Wyróżnienie specjalne Jury: „Korparna”, reż. Jens Assur, Szwecja
Nagroda Jury Młodych: „Mobile Homes”, reż. Vladimir de Fontenay, Kanada/Francja
Nagroda Jury Studenckiego: „Tehran Taboo”, reż. Ali Soozandeh, Niemcy/Austria

Konkurs Filmów Polskich „From Poland”

Złoty Anioł: „Najlepszy”, reż. Łukasz Palkowski.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych „Shortcut”

Złoty Anioł: „Nauka”, reż. Emi Buchwald, Polska.
Wyróżnienie specjalne Jury: „Corner”, reż. Lucija Mrzljak, Estonia/Chorwacja
Wyróżnienie specjalne Jury: „Invisibly”, reż. Áron Szentpéteri, Węgry

Nagroda Publiczności

„Najlepszy”, reż. Łukasz Palkowski

Nagrody specjalne

Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą: Marek Koterski, Polska
Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą: Katarzyna Nosowska, Polska
Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą: Maciej Stuhr, Polska
Złoty Anioł za Całokształt Twórczości: Jan Englert, Polska
Flisak Tofifest: Małgorzata Kożuchowska, Polska
Honorowy Złoty Anioł: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski


Autor: Patryk Wolny