Wszyscy zainteresowani tematem przemijającego czasu i piętna jakie wywiera na otaczający świat powinni, o ile już tego nie zrobili, odwiedzić galerię w Centrum Kultury Agora.  

Jeszcze przez dwa tygodnie mamy możliwość obejrzenia wystawy Andrzeja Maciejewskiego „Wheather Report”, 36 zdjęć wykonanych w okresie jednego roku (maj 2003 – maj 2004) składa się na swoisty „pamiętnik miejsca”. Fotografie przedstawiają dom i ogród artysty uwieczniony o różnych porach dnia i roku. Wstęp wolny.

Weather Report, A. Maciejewski (źródło: materiały prasowe Galerii CK Agora)

Moscow – wieś w prowincji Ontario, to właśnie tam, mieszkający na stałe w Kanadzie, autor wpadł na pomysł posłużenia się swoją posesją jako narzędziem artystycznym. Fotografie dokumentują zmiany, które zaszły na przestrzeni 12 miesięcy i pozwalają ocenić jak niebagatelny wpływ na odbiór otaczającego nas świata mają nasycenie barw i światło, tak charakterystyczne tylko dla danej pory dnia lub roku. Artysta ze swoją wystawą wychodzi też na przeciw ułomności ludzkiego mózgu. Niejednokrotna próba zapamiętania interesującego nas widoku, w takiej formie w jakiej rzeczywiście go oglądaliśmy czyli ze wszystkimi szczegółami, sprowadza się zawsze do wyprodukowania niepełnego wyobrażenia, które jest tylko szybką i nieostrą migawką.

Weather Report, A. Maciejewski (źródło: materiały prasowe Galerii CK Agora)

Andrzej Maciejewski, sam o swojej inspiracji, mówi w następujący sposób –  Zawsze pociągał mnie dokumentalny potencjał fotografii. Fotografia jest jedynym medium, które pozwala precyzyjnie udokumentować zjawiska ulotne i przez to nieraz wymykające się obserwacji, jak choćby naturalny upływ czasu. Dlatego wybrałem powtarzane zdjęcia dokładnie tego samego miejsca, aby uchwycić fenomen pogody. Wszyscy wiemy, że kaprysy pogody niesamowicie zmieniają wygląd świata wokół nas, lecz w lecie mamy zazwyczaj tylko mgliste wspomnienie tego jak dane miejsce wyglądało zimą, pokryte grubym kożuchem śniegu, nawet wieczorem nie pamiętamy dokładnie jak widok za oknem prezentował się w zupełnie odmiennym świetle poranka.

Wystawę można zobaczyć w CK Agora przy ul. Serbskiej 5a, w godz. 9-18- wstęp wolny. Finisaż 17 lutego, godz.19

 

(Krzysztof Bełej)