W sobotę, 27 sierpnia o godzinie 11 rozpocznie się 1. turniej Grupy Południowej Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego 8 (PLFA 8). Impreza odbędzie się na boisku przy ulicy Spółdzielców 1 w Suchej Beskidzkiej. W turnieju wystąpią drużyny Devils Wrocław „B”,  Dragons Zielona Góra i Broncos Sucha Beskidzka.

Po niespełna pięciu latach działalności Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA), w sezonie 2011 w ogólnopolskie szranki pierwszo- i drugoligowe stanęły 22 drużyny. W trzy lata po utworzeniu niższej klasy rozgrywkowej (PLFA II) startują nowe rozgrywki, które zostały stworzone, przede wszystkim, z myślą o klubach, które jeszcze nie są gotowe do wystawienia drużyn w futbolu jedenastoosobowym. – Myślę, że to znakomity sprawdzian sportowy i organizacyjnych dla zespołów, które, mam nadzieję, już wkrótce staną w szranki drugoligowe. Dzięki PLFA 8 futbol amerykański w wydaniu ligowym, po raz pierwszy zawita do Bydgoszczy, Lublina, Olsztyna, Rzeszowa, Suchej Beskidzkiej oraz Zielonej Góry – mówi Jędrzej Stęszewski, prezes PLFA.

Devils Wrocław „B”, czyli druga drużyna mistrzów PLFA w sezonie 2010 i aktualnych wicemistrzów ligi, powstali w 2010 roku. – Naszą siłą jest szeroki skład oraz bardzo mocny sztab trenerski. Drużynę poprowadzą trener pierwszej drużyny Dimos Spiropoulos i Michał Rutkowski – mówi Artur Guzik, prezes Devils Wrocław. – Chcemy wygrać oba mecze i całe rozgrywki. Jesteśmy przekonani, że jest to możliwe. Zawodnicy ciężko pracowali na to by dostać się do składu i godnie zaprezentować Devils – dodał Guzik. Zgodnie z przepisami PLFA 8, w składzie drużyny „B” Diabłów wystąpi kilku tegorocznych debiutantów w rozgrywkach pierwszoligowych. Niebagatelną przewagą Diabłów jest to, że zawodnicy tej drużyny mogli ćwiczyć nie tylko pod okiem dobrych trenerów, ale także fakt, że gracze, który wystąpią w PLFA 8 trenowali ze swoimi bardziej doświadczonymi kolegami z pierwszego składu Devils.

Dragons Zielona Góra swoją działalność zaczęli w zeszłym roku. Już w tym roku drużyna ta zdecydowała się przystąpić do rozgrywek pod egidą PLFA. – Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tym turnieju pozwoli nam na zdobycie cennego doświadczenia i sprawdzenia na jakim etapie obecnie się znajdujemy. Sama organizacja turnieju grupowego w Zielonej Górze, który odbędzie się 24 września, jest doskonałą okazją do zainteresowania mieszkańców tą  młodą, a zarazem bardzo widowiskową dyscypliną sportu – mówi Jarosław Kilian, prezes KFA Dragons Zielona Góra. Do tej pory zielonogórzanie rozegrali dwa spotkania sparingowe. W obu meczach zmierzyli się z drużyną, która w tym roku wystąpi w Grupie Północnej PLFA 8 – Griffons Słupsk. Dwa zwycięstwa z bardziej doświadczonym rywalem dowodzą potencjału drzemiącego w drużynie Smoków. – Jesteśmy dobrze przygotowani fizycznie oraz taktycznie. Mamy nadzieję, że potwierdzimy to już podczas sobotniego turnieju – dodaje Kilian.

Drużyna Broncos Sucha Beskidzka ma równie krótką historię działalności jak Dragons. W 2010 roku, z inicjatywy Roberta Drobnego, Dzikie Konie rozpoczęły regularne treningi. – Nasze oczekiwania związane z występem w PLFA 8 są duże. Pracowaliśmy ciężko cały rok. Jesteśmy zdeterminowani, zwarci i gotowi. Naszym celem jest wyjście z grupy i wyjazd na turniej finałowy do Warszawy. Występ w PLFA 8 jest początkiem naszej przygody z futbolem. W przyszłym roku chcemy przystąpić do drugiej ligi – PLFA II – zapowiada Robert Drobny, trener Broncos Sucha Beskidzka. Do tej pory Dzikie Konie rozegrały dwa mecze sparingowe, oba w tym roku. 17 kwietnia Broncos wysoko ulegli drugoligowcowi Tychy Falcons. Niewiele ponad miesiąc później, 29 maja, drużyna z Suchej Beskidzkiej wysoko pokonała AZS Ravens Rzeszów, drużynę, która w tym roku także wystąpi w rozgrywkach PLFA 8.

 

Futbol amerykański to nie tylko emocjonujące pojedynki na boisku. Organizatorzy sobotniego turnieju przygotowali dla kibiców dodatkowe atrakcje – W przerwie między meczami kibice będą posilić się produktami z grilla. Dodatkowo będą oni mieli szansę nabyć gadżety klubowe takie jak koszulki, kubki, smyczy itp. Naturalnie wszystkie z logo naszej drużyny – zapowiada Drobny.

Bilety, w cenie 4 PLN, będzie można nabyć przy wejściu na boisko.

(plfa)

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSobota na moście Rędzińskim
Następny artykułTrzeci sparing szczypiornistów Śląska
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.