Już po raz ósmy we Wrocławiu królować będą m.in. walc, cza-cza i samba. W najbliższą niedzielę odbędzie się GAR Dance Cup 2012.

Tancerze będą rywalizować w 22 kategoriach. Podzieleni są ze względu na wiek i umiejętności. Na parkiecie zobaczyć będzie można także tancerzy na wózkach. „Już przy organizacji drugiego turnieju pojawił się pomysł, aby dołączyć do turnieju kategorie integracyjne” – mówi Agnieszka Kwaśniak, kierownik organizacyjny turnieju. Szybko okazało się, że jest to dobry pomysł i zmagania tancerzy na wózkach stały się ważnym punktem każdego wrocławskiego turnieju. „Okazało się, że niepełnosprawność nie ogranicza, ale zmienia możliwości” – dodaje A. Kwaśniak. „Co roku stwierdzamy, że przy tych tancerzach grawitacja kapituluje”– podkreśla.

fot. gardancecup.eu

Wrocławski turniej to zaledwie jeden z trzech, gdzie na jednej imprezie rywalizują tancerze niepełnosprawni z pełnosprawnymi. Nie występują oni jednocześnie na parkiecie, ponieważ trudno ocenić umiejętności jednych i drugich według tego samego kryterium. „Ocenianie par tanecznych na wózkach nie jest takie same jak na turniejach par sprawnych, podczas tańca ocenie podlega m.in. poczucie rytmu u pary, jej zgranie, prezencja ale także technika jazdy na wózku oraz umiejętności taneczne tancerza sprawnego” – wymienia kierownik turnieju.

W sumie organizatorzy spodziewają się 150-200 par. Obecnie zgłosiło się ich blisko 70. „Najwięcej zgłoszeń mamy w ostatnich dniach przed turniejem, ponieważ wtedy trenerzy jak i rodzice młodszych tancerzy, podejmują decyzję o wyjeździe na turniej” – wyjaśnia A. Kwaśniak.

Zawody GAR Dance Cup odbędą się 18 listopada w hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Chełmońskiego. Cały turniej podzielony jest na cztery bloki i rozpocznie się o godzinie 9:00. Ostatni blok – gala – rozpocznie się o 19:00 i będzie to m.in. rywalizacja w Grand Prix Polski w turnieju sportowym powyżej 15 lat dla par pełnosprawnych. Bilety wstępu na blok I,II,III: 20 zł. bilet normalny i 10 zł. ulgowy. Wstęp na galę kosztuje odpowiednio 30 i 15 złotych.

Organizatorami turnieju są Fundacja Dolnośląska Grupa Aktywnej Rehabilitacji Wrocław – Feniks oraz klub GAR – Integracja Wrocław przy współudziale Urzędu Miasta we Wrocławiu. (wroclaw.pl)