Niepowtarzalne warsztaty Gospel już niebawem odbędą się we wrocławskiej restauracji „Przyjaciele i Znajomi”, dawnej willi znanego bankiera Alexandra. Początek w sobotę 28. września o 9.  Zakończenie koncertem finałowym w niedzielę 29. września o 20. w klubie „Bezsenność”.

Gospel to muzyka, w której umiejętności wokalne są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest wkładane w śpiew serce, dlatego wykonywanie tej muzyki w grupie kilkudziesięciu innych pasjonatów śpiewu jest doświadczeniem niepowtarzalnym – okazją będą Wrocławskie Warsztaty Gospel. A dla tych, którzy wolą jedynie posłuchać równie energetycznym przeżyciem będzie koncert finałowy.
Instruktorami warsztatów będą:

David Daniel – czarnoskóry pastor i wokalista z Londynu, wyróżniony przez stację BBC, jako najlepszy męski wokal gospelowy na Wyspach Brytyjskich, oraz Rafał Rudawski – pianista, kompozytor, producent i dyrygent chóru Wrocław Gospel Choir.

Wyraz „gospel” (ewangelia) to połączenie angielskich słów „God” i „spell” – Bóg przemawia.

Początki muzyki gospel sięgają XVIII wieku i związane są ze smutną kartą historii – niewolnictwem. Niewolnicy przywożeni z czarnej Afryki do pracy na plantacjach w koloniach brytyjskich mogli zabrać ze swojej ojczyzny tylko to, co mieli w swych głowach i sercach – była to unikalna kultura, a przede wszystkim muzyka – nieznane Europejczykom rytmy i harmonie muzyczne, pełne żywiołowej energii ale także nostalgii. Paradoksalnie czarnych niewolników zafascynowała wiara ich oprawców: przesłanie Ewangelii – opowieść o Jezusie Chrystusie, który sam o sobie powiedział, że stał się „niewolnikiem wszystkich”.

Gospel oraz negro spirituals to niezwykłe połączenie afrykańskich tradycji muzycznych i chrześcijańskiej duchowości. Muzyka ta jest źródłem z którego wywodzi się współczesna muzyka popularna: blues, soul, rock & roll.

Warsztaty:

28-29.09.2013 – restauracja „Przyjaciele i Znajomi”, ul. Grunwaldzka 98

informacja o rejestracji dostępna na stronie Wrocław Gospel Choir

Koncert finałowy:

29.09.2013 godz. 20:00, klub „Bezsenność”, Ruska 51 (Pasaż Niepolda)

Bilety w cenie 10 zł dostępne w Restauracji „Przyjaciele i Znajomi”, klubie „Bezsenność” oraz przed koncertem.